Lüks Sitelerin Yeni Adresi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Kasım 2018

Lüks Sitelerin Yeni Adresi

Gayrimenkuldeki gelişim son yıllarda İstanbul’dan Bodrum’un bakir koylarına kadar ulaştı. Türkiye’nin turizmde dünyaya açılan yüzü haline gelen Bodrum, Hollywood yıldızlarını, Ortadoğulu ve Türk Cumhuriyetleri’nden işadamlarını ağırlıyor.Yalıkavak’tan Tilkicik’e Demirbükü’nden Mazı’ya kadar Bodrum koylarında planlama ve üretim aşamasında 30 lüks proje bulunuyor 

Türkiye’de gayrimenkul konusunda son yıllarda baş döndürücü bir gelişim söz konusu. Gayrimenkul sektöründeki gelişim büyük şehirlerin ardından Bodrum’un koylarında lüks projelerle devam ediyor. Görenleri büyüleyen doğası ile St Trapez, Cannes gibi dünyanın ünlü tatil beldeleriyle yarışan Bodrum, son yıllarda geliştirilen lüks projelerle ve lüks otelleriyle Hollywood yıldızlarını, Ortadoğulu ve Türk Cumhuriyetleri’nden işadamlarına ev sahipliği yapıyor.

Yalıkavak’tan Tilkicik’e Demirbükü’nden Mazı’ya kadar Bodrum koylarında Mesa’dan Nef’e Besa Grup’tan Aksoy Holding’e kadar gayrimenkul geliştiricilerin lüks projelerinin yeni üssü haline geldi. Halihazırda bölgedeki koylarda planlama, üretim ve satış aşamasında 30 lüks proje bulunuyor. Bodrum’daki 12 milyon metrekarelik arazisi bulunan Ağaoğlu burada turizm şehri kurmaya hazırlanırken, Dap Yapı, Maryapı ve Altınbüken Holding ve Gülman Group Bodrum’da yeni projeler geliştirme planları yapıyorlar. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kolcuoğlu, geniş bir coğrafyaya sahip olan Bodrum’un her bölgesinin faklı hedef kitlelere hitap ettiğine dikkat çekerek çeşitliliğinin koruması halinde bölgenin popülerliğini sürdüreceğini söylüyor.

Bodrum’un turizm pazarında uluslararası önemde arz ve talep potansiyeline sahip olduğunu belirten Ozan Kolcuoğlu, bölgede yapılan büyük ölçekli yatırımların bölgenin prestijine ve bilinirliğine olumlu katkı sağladığını vurguluyor.

Yoğun göç 
Bodrum’un kimliğini turizm belirliyor. Bölgedeki gelişim için, Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan 2014-2023 Bölge Planı’nda ‘Yaşam Kalitesi Yüksek, Yeniliğe Dayalı Üreten, Doğasını Koruyan, Küresel Turizm dağı Güney Ege’ vizyonunun belirlendiği Bodrum’un da turizm yoğun merkezler içerisinde yer aldığı görülüyor. Son yıllarda, yaz aylarında yaşanan hareketliliğin dışında, büyük şehirlerden kaçanların yerleştiği bir bölge haline de gelmiş durumda.

Göç istatistiklerine göre, Muğla da son yıllarda gelen nüfusun giden nüfustan fazla olduğu görülürken Bodrum da gelen nüfustan önemli pay alıyor. Bodrum merkezde hem yaz hem de kış aylarında kullanılan, merkez dışındaki kıyılarında ise daha çok yaz aylarında kullanılan villa sitelerinin tercih edildiği görülüyor.
Talebe bağlı olarak Bodrum’da yer alan villa projelerinin sayısı son yıllarda hızla arttığını belirten Ozan Kolcuoğlu, “Orta ve üst gelir gruplarının tercih ettiği bölgede villalara rezidans hizmeti vermek üzere otel projelerinin de geliştirildiği görülüyor. Üst gelir grubuna hitap eden lüks segment projelerde satışlar en çok yaz döneminde gerçekleşirken ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle satış hızlarının kısıtlı olduğu görülüyor” diyor.

‘Yabancı yarışında önde’ 
Lüks segmentteki projelerde metrekare satış fiyatları 3 bin ile 6 bin euro bandında olurken Bodrum konut piyasasında, satın alımlarda alıcı kitlesinin belirlenmesi ve satış hızında oda sayısının önemli. Talep 3+1 tipi dairelere olurken 4+1 ve 5+1 tipi dairelerin de bölgede yer aldığı görülüyor. 1+1 tipi daireler ise normal standartlardan daha büyük. Projelerde manzara, kıyıya yakınlık satış fiyatlarında en önemli faktörlerden biri olurken fiyatı yüzde 30-40 yukarı yönde etkiliyor.

Mesa Genel Müdürü Mert Boysanoğlu, doğal güzellikleriyle öne çıkan Bodrum koylarında yeni projeler üretildiğini belirterek bölgedeki projelerin çoğunluğunun A segmentine yönelik yüksek fiyatlı projelerden oluştuğunu söylüyor.

Proje seçerken dikkat 
Her segmente göre proje üretilmesi halinde satışların daha iyi gideceğine işaret eden Mert Boysanoğlu, kimi projelerde yapabileceklerinin fazlasının söylendiğini, alım yapacakları projede her gördüklerine inanmamaları konusunda uyarıyor.

Aksoy Holding A.Ş. CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Batu Aksoy da Bodrum’un muhteşem doğası, denizi, koyları ve tarihi dokusuyla uzun yıllardır Türk turizminde en önemli bölgelerinden biri olduğunu vurguluyor. Son yıllarda ilçeye çok büyük yatırımlar yapıldığını kaydeden Aksoy, “Bizler proje sayısının artması kadar projelerin kendisinin de önemli olduğuna inanıyoruz. Çevreyle barışık, Bodrum’un dokusuna uyan yüksek kalite standartlarındaki projeler doğal olarak Türk turizmine ve gayrimenkul sektörüne katkı sağlayacaktır. Marinaları, koyları ve doğası Bodrum’u en cazip kılan özellikleri. Özellikle Yalıkavak artık Bodrum’un en gözde yeri. Bodrum her geçen yıl kaliteli projelerin hayata geçmesiyle daha da değerleniyor. Tatil beldesi olmasının yanında toplantıların ve iş bağlantılarının da yapıldığı bir buluşma yeri olarak da ön plana çıkıyor” diyor.

Batu Aksoy, bölgede inşa ettikleri Epique Island projesinin Bodrum’a ve turizmine büyük katkı sağlayacağını, yüksek gelirli turistlerin tercih edeceği tatil beldesi olma yönünde hızla ilerleyen Yalıkavak’ın 250 milyon dolar yatırımla hayat bulan bu projenin bir adım ileri götüreceğini vurguluyor.

Dünyaca ünlü markalar 

Bodrum’un dünyaya açılmasında Mandarin başta olmak üzere bölgeye gelen dünyaca ünlü markaları etkili oluyor.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Bodrum’da Yalıkavak, Gölköy ve Turgutreis’te 3.3 milyar TL’lik üç proje yaptıklarını söylüyor.

Nef olarak, Bodrum’da da ‘yazlık’ tanımını değiştirmeye, turizm sektörüne yeni bir hizmet anlayışı getirmeye hazırlandıklarını belirten Erden Timur, şöyle devam ediyor:

“Yatırımlarımızda dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan Banyan Tree ile işbirliği gerçekleştireceğiz, Avrupa’daki ilk yatırımını bizimle hayata geçiriyor. Böylece Bodrum’un Asyalı turistler için de önemli bir tatil destinasyonuna dönüşmesini hedefliyoruz. Banyan Tree’den rezidans alan bir yatırımcı, her yıl belirli bir süre Bodrum’da kalıp, diğer zamanlarda konutunu Banyan Tree’nin işletmesine verebilecek. Türkiye’nin bir cennet olduğunu haykıran Bodrum’un ülkemizin konjonktürel rahatlama yaşaması ile daha da el üstünde tutulmaya başlayacağını herkes gibi bende öngörüyorum.”

Muğla’nın en hızlı büyüyen ilçesi konumundaki Bodrum’da satılan her dört konuttan birinin yeni olduğuna dikkat çeken Erden Timur, çoğunluğu Bodrum’da olmak üzere Muğla genelinde yabancıya yılda 800 bin adet bandında konut satışı gerçekleştiğini söylüyor.

İşadamlarının gözdesi 
Besa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci ise Bodrum’un Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü olduğunu ancak henüz değerine kavuşmadığını söylüyor. Bezci, “St Trope, Cannes’e göre değerine ulaşmadı ama oralardan daha güzel. Bodrum bayağı bir yatırım çekti, önümüzdeki yıllarda Avrupa’daki birçok yerin üzerine ulaşacak. Yazın Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere 15-16 ülke Bodrum’dan yönetiliyor, işadamları önce yatını, uçağını, çalışanlarını gönderiyor. Bodrum’un akşamları serin olması, havasının kuru olması tercih edilirliğini artırıyor” diyor.

Bodrum’da The Bo Viera projesini ürettiklerini belirten Salih Bezci, proje geliştirmek üzere kendilerine yeni yerler geldiğini, bunları değerlendirdiklerini, ekonomik şartlara göre cazip bir yer olursa alıp yeni proje üretebileceklerini söylüyor.

Kaynak: İNDERGİ

Share
547 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.