Kuveyti ABD’ye Bağladı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Temmuz 2018

Kuveyti ABD’ye Bağladı

Cengiz İnşaat tarafından 21 ay önce yapımına başlanan Kuveyt yeni terminal binası tamamlanarak teslim edildi. Bu sayede uluslar arası standartlara uygun olmadığı için yapılamayan ABD’ye direkt uçuşlar da başlayacak.

CENGİZ Holding bünyesinde yer alan Cengiz İnşaat tarafından 21 ay önce yapımına başlanan Kuveyt yeni terminal binası tamamlanarak Kuveytli yetkililere teslim edildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kuveyt’in mevcut havalimanı terminali uluslar arası standartlara uygun olmadığı için ABD’ye direkt uçuş yapılamamasının önündeki engel Türkler tarafından kaldırıldı.

200 milyon dolara yapımı tamamlanan yeni terminal binası, Türk şirketlerin bugüne kadar Kuveyt’te yaptıkları en büyük proje oldu. Bu projenin referansı ile yeni ihalelere davet alan Cengiz İnşaat, 250 milyon tutarında yeni projeler hayata geçirecek.

ÖZEL DAVET ALDI
Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın 6 milyon yolcu kapasitesinin iki kat üzerine çıkmasının ardından Kuveyt hükümeti sorunu çözmek için özel davet gönderdiğini vurgulayan Cengiz Holding İcra Kurulu Üyesi Uğur Cengiz,”Dünyada yaptığımız önemli projeler nedeniyle Cengiz İnşaat da ihaleye davet edildi. Hem kısa sürede hem de kaliteli bir iş beklendiği için tercih bizden yana oldu. 200 milyon dolara ihaleyi aldık. Normal şartlarda en az 3 yıl sürecek havalimanını 21 ay gibi kısa sürede tamamlamanın ve teslim etmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

YENİ İHALELER BAŞLIYOR
Cengiz, “Havalimanının bu kadar kısa sürede ve yüksek kalitede yapıldığını gören Kuveyt hükümeti, yeni ihalelere de şirketimizi davet etti” açıklaması yaptı.

Türkiye’nin artık teknoloji ve mühendislik hizmeti ihraç eder konuma geldiğini kaydeden Cengiz, “Türk müteahhitlerinin yurt dışında yaptığı en büyük baraj projesi olan Azerbaycan’daki Şemkirçay Barajı Türk mühendisleri tarafından projelendirildi. Bosna Hersek’teki otoyol projemizde Türk mühendislerimiz çalıştı. Kuveyt’te 100 Türk mühendisimiz görev yaptı” diye konuştu.

Kaynak: AKŞAM

Share
455 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.