Kur Darbesi İşleri Durdurdu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Eylül 2018

Kur Darbesi İşleri Durdurdu

KAMUYLA iş yapan müteahhitler kur etkisiyle %70’leri bulan maliyet artışları nedeniyle zor durumda. IMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, kamu müteahhitlerinin ayakta kalabilmesi için acilen fiyat farkı ve kârsız işler için tasfiye kararnamesi çıkaması gerektiğini söyledi.

İnşaat Müteahhitler Konfederasyonu (IMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, artış nedeniyle kamuyla çalışan müteahhitlerin yakın dönemde yaptığı anlaşmaları feshetme yoluna gittiğini söylerken, özel sektör firmalarının yüzde 70’nin ise projelerini durdurduğunu açıkladı. Tellioğlu kamu müteahhitleri için acilen ‘fiyat farkı kararnamesi’ çıkarılması gerektiğini söyledi.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Tellioğlu, demir fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “15 ay önce yapacağımız proje için demirin tonunu 1500 TL’den aldık. Üç ay sonra başladığımızda ise 2 bin TL olmuştu. Ramazan’dan önce 3 bin TL idi. Ancak döviz kurlarındaki artışla birlikte bugün tonu 4 bin 500’e geldi” dedi.

İnşaat sektörünün her kademesinde inşaat demirinin kullanıldığını ifade eden Tahir Tellioğlu, “Demirde ortalama bir yılda yüzde 100’ü aşan bir zam söz konusu. Bir binada sadece demir ve ona bağlı ürünlerin maliyeti ortalama yüzde 10. Buna çimento, kablo, elektrik akşamı, alüminyum eklendiğinde bunların bir yapı içinde oluşturduğu maliyet ise yüzde 40. Ortalamada ise bu ürünlere yüzde 50 zam yapıldı” diye konuştu. Tellioğlu, Türkiye’de bitmiş konut stokunun 700 bin olduğunu belirterek özel sektörün bu nedenle projelerini durdurma kararı aldığını söyledi.

Kaynak: Yeniçağ

Share
386 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.