Kredide 0.98 Kampanyası Büyükşehirlerle Sınırlı Kaldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Kredide 0.98 Kampanyası Büyükşehirlerle Sınırlı Kaldı

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, bankalar tarafından yapılan 0.98 konut kredisi kampanyasının büyükşehirlerle sınırlı kaldığını, Anadolu’daki müteahhitlere yansımadığını kaydetti. Andıç, sektörü rahatlatmak için kamunun devreye girmesi gerektiğini söyledi. 

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (İMSİAD) yeni binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törende konuşan İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, TÜİK verilerine göre Bursa’da her yıl ortalama 50 bin konut satışının yapıldığını ve kaba bir hesapla bunun 20 milyar liralık ticari hacim oluşturduğunu belirterek, Bursa ve Türkiye için önemli bir sektör olan inşaat sektörünün daha fazla korunup gözetilmesi gerektiğini söyledi.

Son aylarda maliyetlerde yaşanan artış ve satışlarda yaşanan düşüşe işaret eden Andıç, bankalar tarafından ağustos ayında yapılan 0.98 faiz indirimi kampanyasının sektöre çok fayda sağlamadığını, fiilen bu oranda kredi kullandırılmayan bankaların, müşterilere türev ürün satışını zorlandığını kaydetti. Andıç, inşaat şirketlerinin 0.98 kampanyası yaptığını ve bunun da büyükşehirlerle sınırlı kaldığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu: “Bursa’da 2’nin üzerinde olan konut kredisini 0.98’e indirecek bir marj olmadığı için yapılmadı. Anadolu’ya bu çok yansımadı. Dolaylı yollardansa sistemi ve sektörü rahatlatacak net bir çalışmaya ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada kamunun bir fon aracılığıyla devreye girmesi gerekiyor.”

Kaynak: DÜNYA

Share
178 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.