Kredi Talebi Büyüyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Nisan 2018

Kredi Talebi Büyüyor

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, sektörde kredi talebinde de arzında da iştahın güçlü seyrettiğini belirtti. 

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, ilk çeyrekte Ziraat Bankası’nın yüzde 5 nakdi kredi ve aktif büyümesi yakaladığını, yüzde 6 da mevduat büyümesi gerçekleştirdiğini söyledi. Aydın, “Kredi arzı da talebi de sürüyor. Kredi talep edenler var, yatırım yapma iştahı olanlar var” dedi ve ekledi:

“Ziraat Bankası ilk çeyrekte nakdi kredilerde ve aktiflerde yüzde 5’lik büyüme yakaladı. Bunu dörtle çarparsan yılsonu için yüzde 20 büyümeye denk gelir.”

Aydın Ziraat Bankası bilançosunun ilk çeyrek sonunda yaklaşık 460 milyar TL büyüklüğe ulaştığını belirterek, gayri nakdi dâhil toplam kredi stokunun da 415 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. İlk çeyrekte, sadece kredilerde değil kaynak tarafında da gelişim gösterildiğinin altım çizen Aydın, “Mevduat faizlerinin üzerinde baskıya neden olmaksızın mevduatta yaklaşık yüzde 6 büyüme kaydedildi. Kredi ve mevduat büyümesi, dengeli ve sağlıklı bir seyir izledi” dedi.

Hüseyin Aydın, bankanın ilk çeyrekte nakdi kredilerde yüzde 5 büyüme Kredi talep edenler var, yatırım yapma iştahı olanlar var” diye konuştu.

İNŞAAT SORUNLU DENEMEZ
İNŞAAT sektöründe bir refinansman talebi olup olmadığı ile ilgili de Aydın “İnşaat sektöründe herkes sorunlu’ gibi bir yaklaşım doğru değil. Farklı kentlerde farklı tipler farklı satılıyor. Biraz yavaş satılan yerler var mıdır? Vardır tabi” ifadesini kullandı.

TİCARET tarafında işleyişte herhangi bir aksama olmadığını belirten Aydın, sektörde kredi kalitesinin de iyi seyrettiğini söyledi. “Yapılandırmalar sıkıntı ve daralmadan dolayı yapılıyor diyemeyiz” diyen Aydın şunları söyledi:

“Bu bugüne mahsus bir şey değil, bir araya gelip koşullarda revize yapmamız gerektiğinde her zaman bir araya gelip şartları değerlendirdik.”

 

Share
351 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.