Kredi Hamlesi Konuta İlaç Oldu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

21 Haziran 2018

Kredi Hamlesi Konuta İlaç Oldu

Ziraat Bankası’nın 10 Mayıs’ta konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 0.98’e indirmesi sonrası diğer kamu bankaları da oranları aynı düzeye çekti. Bunula birlikte sektör fiyatlarda kampanya yapınca satışlar 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.7 arttı.

Şişen konut stoklarını eritmek için harekete geçen inşaat sektörüne, bir destekte kamu bankalarından geldi. Konut kredi faizlerini yüzde 0.98 seviyesine çekilmesiyle birlikte özellikle büyük projelerin satışı hızlandı. Bunun üzerine bazı projelerde ise yüzde 5 peşinata ek olarak yüzde 20 indirim yapıldı. Bütün bu hamleler konut satışlarına deyim yerinde ise nefes aldırdı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.7 oranında artarak 119 bin 655 oldu.Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 61 konut satışı ve yüzde 16.8 ile en yüksek paya sahip oldu.

Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11 bin 919 konut satışı ve yüzde 10 pay ile Ankara, 7 bin 28 konut satışı ve yüzde 5.9 pay ile İzmir izledi.Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 12 konut ile Hakkari, 40 konut ile Bayburt ve 45 konut ile Şırnak oldu.Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.7 oranında azalış göstererek 36 bin 865 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 30.8 olarak gerçekleşti.İpotekli satışlarda İstanbul 6 bin 100 konut satışı ve yüzde 16.5 pay ile ilk sırayı aldı.Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 51.3 ile Bilecik oldu. Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.7 oranında artarak 82 bin 790 oldu.Diğer konut satışlarında İstanbul 13 bin 961 konut satışı ve yüzde 16.9 pay ile ilk sıraya yerleşti.

İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 69.6 oldu.Ankara 7 bin 600 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı.

Ankara’yı 4 bin 737 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 12 konut ile Hakkari oldu.Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 55 bin 502 oldu.Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46.4 oldu.İlk satışlarda İstanbul 9 bin 222 konut satışı ve yüzde 16,6 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 4 bin 338 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 984 konut satışı ile İzmir izledi.

YABANCIYA KONUT SATIŞI ARTTI

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.9 artış göstererek 64 bin 153 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10 bin 839 konut satışı ve yüzde 16.9 pay ile ilk sıraya yerleşti. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36.1 artarak 2 bin 415 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2018’de ilk sırayı 854 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 595 konut satışı ile Antalya, 141 konut satışı ile Bursa, 108 konut satışı ile Yalova ve 96 konut satışı ile Ankara izledi. Mayıs ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 407 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 217 konut ile İran, 206 konut ile Suudi Arabistan, 165 konut ile Rusya Federasyonu ve 131 konut ile Afganistan izledi.

Yıl sonuna kadar rekor olur 
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, mayısa sadece 15-20 gün etki eden düşük konut kredisi faizinin, bir aylık satışı yüzde 16 artırdığını belirterek “Düşük faiz yıl sonuna kadar devam ederse, bu artış miktarı hem ilk 4 aylık kayıpları telafi eder hem de yeni bir rekor kırılmasını sağlar”dedi. Durbakayım, şu değerlendirmelerde bulundu: “Nisanda kredi kullanılarak satın alınan konut sayısı 27 bin 912 adetken mayısta yüzde 32 artarak 36 bin 685’e yükselmiştir.”

YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLİYORUZ 
Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu ise yılın ilk 5 ayında 526 bin 619 konut satılırken 2017’de bu rakamın 556 bin 784 olarak gerçekleştiğini söyledi. Söz konusu kaybın ana nedeninin yüksek faiz olduğunu dile getiren Tavukçuoğlu, faiz indirimi, kampanyalar ve hükümetin tedbirleri sayesinde satışların mayısta uzun bir aranın ardından artıya geçtiğini aktardı. Tavukçuoğlu “Haziranda yüzde 20’lik artış bekliyoruz. İndirim devam ederse konut satışları katlanarak sürecek”dedi.

BEKLEYEN SATIŞLAR HAREKETE GEÇTİ 
Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de faiz indirimiyle satışlarda önemli bir hareketlilik yaşandığını belirterek “Bekleyen satışlar harekete geçti. Hem de kısa bir sürede bu derece etki etti” diye konuştu. Faiz oranlarının bu şekilde devam etmesi halinde satışların ilk aylardaki düşüklüğü telafi ederek devam edeceğini dile getiren Demir “Yıl sonunda da yeni satış rekoru gelecektir. Ayrıca kampanyaların da satış artışlarında ciddi artısı oldu”dedi.

STOKLAR HIZLA AZALIYOR 
Babacan Holding CEO’su Mehmet Babacan “Satışlardaki yükseliş eğiliminin haziran ayında da süreceğini söyleyebiliriz. Bir başka açıdan bakıldığında da kampanya sayesinde mevcut konut stokları hızla daralıyor. Bu durum yeni konut projelerini de hızlandıracak. Dolayısıyla bu kampanya sadece haziran ayına kadar geçen süredeki konut satışlarını değil yılın ikinci dönemindeki satışları da etkisi altına alacak. 2018 yılı sektör adına en verimli geçen yıllardan biri olacak.” açıklamasında bulundu.

ÖZEL BANKALAR DEVREYE GİRMELİ 
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas “Talep tabana yayıldı, konut satışları 6 ay aradan sonra yükselişe geçti. Yalnız burada tüm yükü kamu bankaları çekmemeli. Özel bankalar da devreye girerek faizleri düşürmek. Şu ana kadar maliyet artışlarını fiyatlarımıza yansıtmadık. Hala konut almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatları kaçırmamalı. Faiz indirimi ve gayrimenkul sektörüne sunulan bu avantajların kalıcı olmasını bekliyoruz. Bu avantajlar devam ederse 1 milyon 450 bin konut satışını çok rahat gerçekleştirebiliriz”diye konuştu.

KREDİLİ ALIMLAR YÜKSELDİ 
Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş bizim projelerimizde kredili alımlar 5’te 1 oranında gerçekleşirken, kampanyayla birlikte bu oran 5’te 4’e kadar çıktı. Verilerin dikkat çeken bir diğer tarafı yabancıya satışlardaki artış oldu. Yüzde 36’lık artış, yükselen dolar ve avronun etkisiyle Türkiye’de gayrimenkullerin döviz bazında ucuzlamasından kaynaklandı. Hem TL bazında bu kampanyayla birlikte yüzde 20 düşen fiyatlar, döviz bazında da daha ucuz bir hale gelince yabancıya satışların üçte bir arttığını gördük”dedi.

Kaynak: KARAR

 

Share
337 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.