Kostroma Bölgesi Türkleri Çağırıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

14 Ekim 2018

Kostroma Bölgesi Türkleri Çağırıyor

Rusya’nın Kostroma Bölgesi Türk iş dünyasını yatırıma çağırıyor. Geçtiğimiz hafta Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nu da (DEİK) ziyaret eden bölgenin temsilcileri, her yatırımın yüzde 20’sini teşvik olarak verdiklerini belirttiler.

Makine imalatı ve metal işleme, tarımsal-endüstriyel ve ormancılık kompleksleri, yapı malzemeleri üretimi ve tekstil gibi sektörlerin öncelikli sektörleri olduğunu belirten Kostroma Valisi Sergey Sitnikov, özellikle orman ürünleri sektöründe Rusya’nın lider bölgesi olduklarını ifade etti. Yine de kağıt üretimi gibi çevreyi kirletebilecek yatırımlara karşı olduklarını anlatan Sitnikov, Türk müteahhitlerin inşa ettiği yapıların kaliteli olması nedeniyle onlara kapılarının açık olduğuna işaret etti.

Geçen yıl bölgenin 2.6 milması oluşturulduğunu dile getiren Kostroma Valisi Sitnikov, bunun bölgedeki etkili bir şekilde çalışan idari ve flnansal önceliklerin bir bütünü olduğunu vurguladı. Yatırımcılar için çeşitli vergi teşvikleri olduğunu anlatan Sitnikov, şöyle devam etti:

“Her 100 rublelik yatırıma 20 rubleden fazla teşvik sağlıyoruz. Yatırım projelerinin uygulanması sırasında ulaştırma ve mühendislik altyapı tesislerinin oluşturulması için eş finansman da sağlıyoruz. Ayrıca en çok aranan alanlarda faaliyet gösteren yatırım ve endüstriyel tesislerin maliyetleri doğrudan sübvanse ediliyor. 15 milyon dolardan daha büyük projeler için araziler ücretsiz olarak tahsis ediliyor.”

 

Share
375 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.