Körfez’den Rekor Alım Gelebilir | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Körfez’den Rekor Alım Gelebilir

Umut Durbayakım, Teknik Yapı olarak 2018’in ilk yarısında 3 büyük projeye başlamayı planladıklarını ifade ederek, “3 milyar TL’yi bulan projelerimize eklenen yenilerle ekonomiye desteğimiz sürecek”dedi. 

TEKNİK Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, 2018’de konut satışlarının azalmayacağını hatta aksine kredi faiz oranlarında istikrarın sağlanması ve hata aylık bazda yüzde 1 ‘in altına gerilemesi durumunda satış trendinin artarak devam edeceğini öngörüyor. 2017 yılını tamamlamadan toplam 2400 üniteden oluşan beş büyük projeyi satışa sunduklarını vurgulayan Durbakayım, “Projelerimizin büyüklüğü yaklaşık 3 milyar liraya ulaşıyor. Bunlara ek olarak önümüzdeki 6 ay içinde üç büyük projeye daha başlamayı hedefliyoruz. Kartal, Fikirtepe ve İzmir’de gerçekleştireceğimiz projelerle birlikte ekonomiye yaklaşık 3.5 milyar liralık bir katma değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Gayrimenkul sektörü 2017 yılını nasıl geçirdi. Bu yıl sektörü etkileyen önemli gelişmeler neler oldu? Siz Teknik Yapı olarak 2017’yi nasıl geçirdiniz? 
Yaz dönemiyle bir durgunluğa giren gayrimenkul sektöründeki konut satışları, eylül ayında reel bir sıçrama gösterdi. Yaz tatilinin son dönemlerinde bile yani temmuz ve ağustos aylarında – KDV indirimi ve vergi muafiyeti nedeniyle önceki satışların kayda geçmesi nedeniyle- yükseliş ivmesini devam ettiren konut satışları, kaydi anlamda artış göstermişti. Yılın son çeyreğinde art arda gelen yeni lansmanlar ile bir yıl ertelemeli ve yüzde 0,70-0,80 bandında sunulan faiz oranı sunan kampanyaların etkisiyle büyük bir sıçrama gösterdi. Kampanyaların ve yeni lansmanların devam edeceği, konut faiz oranlarındaki düşüş beklentisiyle yıl sonunu 1,5 milyon adetlik satışla kapatacağımızı öngörüyoruz.

2018’de sektörü etkileyecek önemli gelişmeler neler olacak? 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı kentsel dönüşüm sürecinin 2018’e de damga vurmasını bekliyoruz. Körfez ülkelerinde yaşanan siyasi krizin Türkiye’deki konut satışlarını artıracağı da gözden kaçırılmamalı. Türkiye’yi güvenli ve yaşaması kolay ülke olarak ören Körfez ülke vatandaşları, kendilerine sağlanan teşvikleri de kullanarak 2018’de rekor alım gerçekleştirebilir.

Teknik Yapı’nın 2018’e dair hedefleri nasıl? 
YIL tamamlamadan beş büyük projeyle lüks rezidans, ofis ve ticari birimlerden oluşan birlikte toplam 2400 üniteyi satışa sunmuş olduk. Toplam büyüklüğü yaklaşık 3 milyar liraya ulaşan projelerimizin 2018 yılında daha yüksek primler yapacağına inanıyoruz. Bunlara ek olarak önümüzdeki 6 ay içinde üç büyük projeye daha başlamayı hedefliyoruz.

Fikirtepe’deki faaliyetleriniz nasıl gidiyor? 
Fikirtepe’de şu anda 5 adada faaliyet gösteriyoruz. Bize sürekli geliyorlar, yeni yerler için de görüşmeler yürütüyoruz. Concord projesinin yanı sıra bölgede başlayacağımız üç farklı proje var. Bunlardan birincisi Fikirtepe’nin en yüksek noktasındaki tepede yer alacak. Dolayısıyla bölgenin en yüksek manzarasına sahip proje bizimkisi olacak. Şu anda iki-üç katlı binaların bulunduğu bu noktadan Tarihi Yarımada yı bile görmek mümkün oluyor. Bir de Ziverbey adamız var. Burası da tamamen köprü yoluna cepheli bir noktada, ayrıca Fenerbahçe Stadı na en yakın bölgede. Böylelikle buradan da önünün kapanma ihtimali yok.

2018’de İstanbul dışına ya da yurtdışına açılmayı planlıyor musunuz? 
Bizim ana misyonumuz; ulusal sermaye ve milli üretimi ön planda tutarak yarattığımız bu kalite ve markayı daha büyük kitlelere yaymak, Türkiye’nin farklı illerinde yatırımcıları ile buluşturmak olmuştur. Bu kapsamda Anadolu’yu iyi bilen Emlak Konut GYO’nun her ihalesini takip ediyoruz. Bu kapsamda yaz döneminde Emlak Konut GYO’nun düzenlediği İzmir Alsancak ihalesini kazanarak, Denizli’den sonra İzmir açılımını yaptık. Ardından Halk GY0 ile güç birliği yaparak İzmir’e adına yakışır bir projenin hazırlıklarını yapıyoruz.

Share
336 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.