Kordsa Uzaya Çıktı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

26 Temmuz 2018

Kordsa Uzaya Çıktı

Kordsa Türkiye, Endonezya, Tayland, Brezilya ve ABD’deki toplam 10 fabrika ile faaliyet gösteriyor. Söz konusu fabrikalardan sekizi Kordsa’nın ana işkolu olan kord bezi, iki tanesi de kompozit alanında faaliyet gösteriyor. 

Sabancı Topluluğu’nun sanayi grubu şirketlerinden Kordsa, ABD’de tamamladığı iki satın alma işleminden yılın ikinci yarısında bilançoya 40 milyon dolar katkı bekliyor. Şirket ileri kompozit teknolojileri başta olmak üzere büyümesini organik ve inorganik olarak sürdürmeyi planlıyor.

Şirket, mevcut pazarları otomotiv ve havacılığın yanı sıra, denizcilik ve raylı sistemler gibi yeni alanlara girmeyi de hedefliyor. Kordsa, geçen günlerde yaklaşık 100 milyon dolar yatırımla ABD’li Fabric Development Inc. (FDI) ve Textile Products Inc. (TPI) şirketlerini satın almıştı. Söz konusu şirketler, Boeing ve Toray Composites Materials America Inc’in de aralarında bulunduğu ticari havacılık sektörü markalarının stratejik tedarikçileri arasında yer alıyor.

Nasa’ya Üretim Yapıyor

Üst Yöneticisi (CEO) Ali Çalışkan, ABD’deki satın almalarla NASA ve Boeing’e üretim yapar hale geldiklerini belirterek, “Paratoner kamaşlarda tek tedarikçi biz olacağız. Uyduları güçlendiren bir yapıya döndük. NASA’nın Mars pathfinder projesine ilk tedariki bizim aldığımız şirket yaptı. ABD’de satın aldığımız iki şirketin toplam cirosu 80 milyon dolar civarında. Kordsa ilk çeyrekte yüzde 13 büyümeyle 713 milyon lira ciro elde etti” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet

Share
269 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.