Konuttaki Adımlar Döviz Yatırımcısını Harekete Geçirecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

12 Mayıs 2018

Konuttaki Adımlar Döviz Yatırımcısını Harekete Geçirecek

Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV 31 Ekim’e kadar yüzde 8’e, tapu harcı oranı ise yüzde 4’ten yüzde 3’e indirildi.  Ardından dört banka konut kredi faizlerinde indirime gitti. İnşaat sektörü temsilcileri sözkonusu kararların dövizde parasını değerlendiren yatırımcıyı harekete geçireceğini söyledi.

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Haluk Hasanoğlu

Yaz Durgunluğu Bu Yıl Yaşanmaz

“İndirilen KDV ile birlikte 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek. Yapılan bu düzenlemenin sektöre büyük bir canlılık getireceğini düşünüyoruz.

Uzun zamandır elinde döviz olan ve gayrimenkul almayı bekleyen kesim bu indirim sonrasında harekete geçecektir. 31 Ekim’e kadar geçerli olacak KDV indirimi ve tapu harcı oranındaki indirim ile her yıl yaz döneminde yaşanan sektörel durgunluğun da yaşanmayacağına inanıyoruz.”

 

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

İlker Keleş

İnşaatı süren projelere de uygulanınca sektör canlanacak

“KDV ve tapu harcında indirim ile 400 bin TL’lik bir konutta 44 bin liralık doğal indirim sağlanmış oldu. Konut kredi faiz oranlarının ortalama yüzde 1.30’dan, yüzde 0.98’e çekilmesi ile de tüketiciye aylık 710 TL, toplamda ise 88 bin lira avantaj sağlanmış durumda. Yani bu üç teşvik ile bir tüketiciye 400 bin liralık ev için 132 bin TL’lik doğal indirim yapılmış oldu. Tamamlanan projeler için geçerli olan bu durumun inşaatı halen süren projeler için de uygulanmasıyla birlikte sektörde büyük bir canlılık yaşanacağına inanıyoruz.

Devletimizin attığı bu adımlar sonrasında, elindeki birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar için uygun yatırım ortamı da sağlanmış oldu. Yatırımcıların bu fırsatları hızlıca değerlendirip, gerekli adımları atacağını düşünüyoruz.”

Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi

Utkucan Çelik

Ekonomik Büyümeye Katkı Sağlayacak

“Konut faizlerinin yüzde 1 oranının altına çekilmesi, devletimizin inşaat sektörüne verdiği desteği bir kez daha gösteriyor. Düşen faiz oranları ile birlikte, yatırımcıların harekete geçeceğini düşünüyoruz. Bu gelişme sonrasında konut satışlarının artacağına ve gayrimenkul sektörünün canlanacağına inanıyoruz. Bu durum domino etkisiyle diğer sektörleri de olumlu anlamda etkileyecektir. Devletin sektörümüze verdiği destekler ülkemizin ekonomik büyümesine de katkı sağlayacaktır”

Bodur Gayrimenkul Genel Müdürü

Bahadır Kayan

Düzenlemenin konut alıcısı tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Bodur Gayrimenkul Genel Müdürü Bahadır Kayan, geçtiğimiz yıllarda da benzer bir uygulamanın gerçekleştiğini ve sektörde doping etkisi yarattığını belirterek; “Konut alıcısını harekete geçiren bu düzenlemenin, cazip fırsatlarla birlikte uygulanması, alım hızını artırarak sektördeki canlılığın daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. İndirimler, özellikle İstanbul’da Kartal ve benzeri bölgelerde olumlu bir piyasa seyrine sebep olabilir” dedi.

Hükümetin gündeme getirdiği konut kredisi faiz indirimini de değerlendiren Bahadır Kayan şöyle konuştu: “KDV ve tapu harcının düşürülmesiyle birlikte, konut alıcısının en büyük sorunu olan konut kredisi faiz oranlarının da yüzde 1’in altına çekilmesi alıcılar için önemli bir fırsat yaratacaktır. Önümüzdeki süreçte faizlerin yüzde 1’in altında olmasının hem sektöre hem tüketiciye büyük katkısı olacağına inanıyorum.”

 

 

Share
260 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.