Konutta Zincir Marka Dönemi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

21 Temmuz 2017

Konutta Zincir Marka Dönemi

Türkiye’de birçok sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de zincir markalar oluşmuş durumda. Mesa, Mesa markası ile, Ağaoğlu My markası ile, Teknik yapı Up ve Evora markaları, Artaş İnşaat Avrupa Konutları markası ile sektöre öncü oldu. Konut atılımının devam ettiği günümüzde yeni zincirler de doğdu. Peki, zincirleşmek markalara ve tüketicilere neler sağlıyor? İndergi Temmuz sayısında konuyu masaya yatırıyor…

Türkiye ekonomisinin büyümesinin lokomotifi olan inşaat sektörü büyümesinden hız kesmiyor. Konut sektörü de son yıllarda baş döndürücü bir hızla büyüyor. Bu süreçte de farklı olan, tüketicinin beğenisini kazanan başarıyı kazanıyor, projesini kolay satıyor. Peki, başarının ölçütü nedir? Uzmanların bu soruya yanıtı, “Tüketicinin taleplerini karşılayıp geliştirdiği projeleri kolay satabilmek” oluyor. Bunun için de inşaat şirketleri marka ve konsept yaratarak zincirleşme yoluna gidiyorlar.

indergi-konutta zincir marka donemi-1Türkiye’de markalaşma serüveni Erhan Boysanoğlu ve ortakları tarafından yarım asır önce kurulan Mesa ile başladı, Ağaoğlu’nun My konsepti ile devam etti. Günümüzde Nef’ten Makro İnşaat’a, Teknik Yapı’dan Kuzu Grup’a kadar birçok şirket tek marka ve konsept çatısı altında kendi zincirini oluşturmuş durumda.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, markalaşıp bir konsept yaratmanın tüketici güvenini ve sadakatini sağlama konusunda şirketlere kolaylık sağladığını söylüyor. Maya, rekabetin arttığı günümüzde marka yaratarak zincirleşen şirketlerin sağladıkları güvenle daha başarılı satış grafiği izlediklerine dikkat çekiyor.

Bugüne kadar 180 projede 95 bin konut üreten Mesa, marka liginde ilk sırayı alırken sektöre yeni inşaat teknolojilerini de kazandırdı. Zamansız, her döneme hitap eden projeleri ile öne çıkan Mesa, geliştirdiği her projesini sıfır stok ile bitirme başarısına da sahip bir marka.

 Başarının sırrı

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, bir konut projesinin doğru yerde, doğru konumlandırılıp doğru fiyatlandırılmasıyla başarıya ulaşabileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye’de sektörün kalite standartlarını belirleyen bir marka olarak kaliteden ödün vermemeleri sayesinde yarım asırdan bu yana var olabildiklerini belirten Boysanoğlu, net- brüt farkı olmaksızın satış yapan ender markalardan biri olduklarını da vurguluyor.

Tüketicinin konut alırken bildiği, güvendiği markadan alım yapıp sorun yaşamak istemediğine de dikkat çeken Boysanoğlu, “Son yıllarda öne çıkan sektörümüze başka sektörlerden gelen yatırımcılar da bulunuyor. İşi bilmeyen yatırımcılar sektörde kalite standartlarını düşürüyor. Bu durumda köklü markaların tüketici tarafından tercih edilmesini sağlıyor” diyor.

1990’lı yılların sonunda My konsepti ile sektörde markalaşmaya öncü olan Ağaoğlu da, bugüne kadar 35 projede 35 binin üzerinde konut üreterek zincir marka liginde ikinci sıradaki yerini aldı. Üçüncü sıra ise, Avrupa konutları markası ile 14 projede 17 bin 500 konut üreten Artaş İnşaat’ın oldu.

Kalıcı olma isteği

indergi-konutta zincir marka donemi

Konut sektörü Türkiye’de son yıllarda inanılmaz boyutlarda bir gelişme gösterdi. Bu gelişim sadece projelerin mimarisi, yapım hızı ya da inşaat kalitesiyle de sınırlı kalmadı. Sektörün literatürüne yeni yeni kavramlar girdi. Müşteri memnuniyeti, satış sonrası hizmetler, proje yönetimi, sürdürülebilirlik konut projeleri geliştiren inşaat şirketlerinin üzerinde önemle durmaları gereken konuların başında gelmeye başladı.

Sürekli başka bir marka üretip, her seferinde yeni bir marka yatırımı yapmaktansa Mavera markasını oluşturup, bu markaya sürekli yatırım yapmayı pazarlama açısından daha efektif bulduklarını belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, 20 yıl sonra da proje üretmeye devam etmek ve kalıcı bir marka olmak istediklerini vurguluyor.

Aynı marka ile yola devam etmenin firmaya kurumsal bir kimlik kazandırdığına dikkat çeken Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Marka algısı yaratmayı başardığınızda ve tüketicinin zihninde bir kelimeye sahip olduğunuzda artık markanızın bir imajı oluşuyor. Tabii bu durum yatırımcının zihninde bir bilinirlik ve güven yaratıyor” diyor.

Markalaşmanın önemi

Sektörde markalaşan bir diğer şirket de Next Level markasını yaratan Pasifik İnşaat. Zincirlerinin ilk halkası olan Next Level Ankara’yı 2013 yılında teslim ettiklerini belirten Pasifik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, markanın gördüğü yoğun ilgiden dolayı Ankara’da Next Level markalı ikinci ve üçüncü projeyi hayata geçireceklerini söylüyor.

Next Level markası ile üst segment projeler yaptıklarına dikkat çeken Erdoğan, “Tüketici tüm standartların sağlandığı markalı konut istiyor. Biz de markamızla tüketicinin taleplerini karşılayıp proje ürettiğimiz bölgenin kalite standartlarını yukarı taşıyoruz. Dikmen’de Next Level Yıldız adıyla 1 milyar 250 milyon yatırım değerine sahip bin 750 konutluk projeye başlayacağız. Büyükşehirden aldığımız arazide Büyükşehir içinde bin 500 konut yapacağız” diyor.

Günümüzde konut üreticilerinin işi proje geliştirmek ve üretmek ardından da üretilen konutları satmakla sınırlı değil. Özellikle markalaşmış ya da markalaşma yolunda hızla ilerleyen şirketler müşteri memnuniyetini ön planda tutarak müşterisiyle uzun süreli güven ilişkisi kurmak istiyor.

Türkiye’deki konut satışlarının önemli bir kısmı oturum amaçlı konutlardan oluşuyor. Hal böyle olunca da alıcı kitlesi, memnun kaldığı bir inşaat şirketinin daha sonra yapacağı başka bir projeden de alım yapabiliyor. Ayrıca yakın çevresine memnun kaldığı şirketin projelerini de tavsiye ediyor.

Memnuniyet ve sadakatindergi-konutta zincir marka donemi-2

Ispartakule’nin antik dönem ismi olan Spradon’u markalaştırıp Bahçeşehir’de kült bir isim olmasını sağladıklarını belirten Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, projelerinin bulunduğu lokasyonun farkındalığını ve değerini artırdığını söylüyor.

Kuzu, aynı marka ile zincirleşmenin daha fazla tanınmışlık, daha hızlı satış, müşteri memnuniyeti ve sadakatinin yanı sıra markanın sürdürülebilirliğini sağladığını da vurguluyor.

Bir markanın tercih edilmesinin en önemli kriterlerinden biri de satış sonrası verdiği hizmetler oluyor.

Satış sonrası hizmetler organizasyonunu iyi kurgulayamayan şirketler başarısızlığa mahkum oluyor. Başarılı inşaat şirketleri konutu üretip sattıktan sonra müşterinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılıyor, projede yaşanan sıkıntıları gideriyor. Kimi bu hizmetleri yürütmek için şirket kuruyor, kimi kalabalık kadrolu bir departman oluşturuyor, kimi de dışarıdan hizmet alarak satış sonrası hizmetleri yürütmeye çalışıyor.

Markalaşmanın 3 avantajı

  1. Markalaşıp zincir haline gelinmesiyle bir kalite standardı oluşturulabiliyor.
  2. Müşteri markayı tanıyıp ne satın alacağını bilerek güvenli alım yapabiliyor.
  3. Geliştirilen yeni projelerde tanınmanın avantajı ile çekirdek kitleye satış yapabilme fırsatı doğuyor.
  4. Satış sonrası güvencesi ile müşteri memnuniyeti yaratılıyor.

 Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu:

6 yıldır ‘Türkiye’nin En İtibarlı İnşaat Firması’yız

“1990’ların sonlarında geliştirdiğimiz My konsepti ile 35 binin üzerinde konut üretip markalı konut sektörünün öncüsü olmayı başardık. Türkiye İtibar Endeksi tarafından yapılan araştırmada 6 yıldır Türkiye’nin En İtibarlı İnşaat Firması olma özelliğinin altında markamıza olan güven yatıyor. Tüm projelerimizde bu konsepti bir yaşam standardı haline getirdik.”

 

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:

Vatandaş marka ve standart istiyor

“Her üretilen bir malın kalitesi, standartları oluşuyor. Vatandaşlar marka olmasını istiyor çünkü bu sayede bir standardı yakalıyor. Biz de bir standart oluşturduk. Standardımız arkasında bir servis hizmeti veriyoruz. Vatandaşın yaşadığı sıkıntıları gideriyoruz. Satışta müşterinin güvenini yakaladığınız için satışta kolaylık oluyor.”

 

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım:

Firmanın markası kadar projenin marka olması da önemli

“İnşaat firmalarının marka olmasının temelinde birçok etken yatar. Fakat tüketici gözünde bir inşaat firmasını başarılı kılan yaptığı projelerin de marka değeri taşımasıdır. Mesela Uphill Court projemiz en çok kazandıran proje olarak müşteri memnuniyeti kazandırırken, Evora İstanbul projemiz orta ölçekli bir ilçe büyüklüğü ile hafızalara kazındı.”

 

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan:

Her seferinde yeni bir marka üretmek efektif değil

“Sürekli başka bir marka üretip, her seferinde yeni bir marka yatırımı yapmaktansa, Mavera markasını oluşturup, bu markaya sürekli yatırım yapmayı pazarlama açısından daha efektif bulduk. Makro İnşaat ailesi olarak 20 yıl sonra da proje üretmeye devam etmek ve kalıcı bir marka olmak istiyoruz.”

 

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu:

Zincir marka sürdürülebilirlik sağlıyor

“Ispartakule’nin antik dönem ismi olan Spradon, proje isim seçiminde etken rol oynadı ve Bahçeşehir’de kült bir isim oldu. Projelerimiz bulunduğu lokasyonun farkındalığını ve değerini artırdı. Aynı marka ile zincirleşmek daha fazla tanınmışlık, daha hızlı satış, müşteri memnuniyeti ve sadakatinin yanı sıra markanın sürdürülebilirliğini sağlamaktadır.”

 

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

Aynı marka ile devam etmek firmaya kurumsal bir kimlik kazandırıyor

“Aynı marka ile yola devam etmek, he şeyden önce firmaya kurumsal bir kimlik kazandırıyor. Marka algısı yaratmayı başardığınızda ve tüketicinin zihninde bir kelimeye sahip olduğunuzda artık markanızın bir imajı oluşuyor. Tabii bu durum yatırımcının zihninde bir bilinirlik ve güven yaratıyor.”

 

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök:

Yola ‘G’ markası ile devam ediyoruz

“Konut projelerinde bir marka yaratmak ve yola bu markayı sahiplenerek devam etmek projelerinizin tamamında, tek bir markanın anlatabilir hale gelmesini sağlıyor. ‘G’ markası ile otel konforunda bir yaşamı alanında önemli ulusal ve uluslararası markalarla kurduğumuz işbirlikleri ile sağlıyoruz.”

 

Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür:

Markamıza sürekli yatırım yapıyoruz

“Sektörde standartları belirleyen öncü bir markayız. Dolayısıyla yaptığımız projelerde satış kaygımız olmuyor. Satış kaygımız olmadığı için de daha iyi ve özgün işler çıkarıyoruz. Bağlılık ve güveni korumak için ise sürekli markamıza yatırım yapıyor, pazar payımızı arttırmaya çalışıyoruz.”

 

DKY CEO’su Ali Dumankaya:

DKY’yi 4 yılda önemli markalar arasına soktuk

“DKY markamızı şemsiye marka statüsünde tuttuk. Projelerin geliştirilmesinden teslimine kadarki süreçte kaliteli ve yenilikçi değerlerimizin imzasını attık. Şemsiye marka stratejimize ek olarak 56 yıllık tecrübemizle ve geliştirdiğimiz konseptlerle DKY markası 4 yılda sektörün önemli markaları arasında yer almayı başardı.”

 

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur:

İkna kabiliyetimiz zincirleştikçe artıyor

“Nef olarak görücüye çıkan projelerimizin yüzde 77’sini 90 günde satıyoruz. Neden biliyor musunuz? Çünkü satışlarımızın yüzde 52’sini müşterilerimizin tavsiyesi sayesinde gerçekleştiriyoruz. Yüzde 20’sini de digital kanallardan ulaştığımız tüketicilere gerçekleştiriyoruz. İkna kabiliyetimizin zincirleştikçe arttığını görüyoruz.”

 

Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka:

Marka reklam ve tanıtımda büyük avantaj sağlıyor

“Marka dediğimiz şey, tüketicinin zihninde mutlaka bir kelimeye karşılık gelmelidir. Bir kez marka olarak bir kelimeye sahip olursanız rakiplerinizin o kelimeyi markanızdan alması neredeyse imkansızdır. Reklam ve tanıtım çalışmalarında da büyük avantajlar sağlıyor.”

 

Mint Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu:

Sürdürülebilir kalite ve hizmetle farklılaşmak istiyoruz

“Marka, ürün ve hizmetlerimizin diğer ürün ve hizmetlerden ayrışması anlamı taşımaktadır. Biz ürün ve hizmetimizin kalitesinin yani sıra tüm paydaşlarımız ile kurduğumuz duygusal bağ, sürdürülebilir kalite ve hizmet anlayışımız ile farklılaşmak istiyoruz.”

 

Share
518 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.