Konutta Zammı Zorlayan Gelişme | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Ağustos 2018

Konutta Zammı Zorlayan Gelişme

İnşaat maliyet endeksi haziranda aylık yüzde 2,3, yıllık yüzde 26,6 arttı. Böylelikle inşaat maliyet endeksi tarihinde en hızlı yıllık artış kaydedilmiş oldu. Bununla birlikte konutta maliyet artışları fiyat artışının 14 puan gerisinde kaldı.

İnşaat maliyet endeksi haziranda aylık yüzde 2,3, yıllık yüzde 26,6 arttı. Böylelikle inşaat maliyet endeksi tarihinde en hızlı yıllık artış kaydedilmiş oldu.

Alt kalemlere bakıldığında ise yıllık bazda işçilik maliyeti yüzde 16,1, malzeme maliyeti ise kurda yaşanan artışla birlikte yüzde 30,8 arttı. Öte yandan konut maliyetini belirleyen ikamet amaçlı bina maliyeti de yüzde 20,5 arttı ve yüzde 10,5’lik konut fiyatı artışının oldukça gerisinde kaldı. İki fiyat endeksi arasındaki fark haziran itibariyle 14 puana yükseldi. Sonraki aylarda kurdaki artışın sürmesi ile malzeme maliyetindeki artışın yükselerek devam ettiği tahmin ediliyor.

Dün itibariyle Kardemir’in düz inşaat demiri fiyatındaki bir aylık artış oranı yüzde 19 düzeyinde bulunuyor. Çimento gibi enerji fiyatlarına duyarlı diğer malzemelerde yüksek oranlı artış bekleniyor. Buna karşın faizlerin yükselmesi ve konut stokunun birikmesi ile birlikte inşaat firmaları maliyetindeki artışı fiyatlarına yansıtamıyor. İstanbul ve Ankara gibi metropollerde konut fiyatları reel olarak gerileme eğiliminde. Merkez Bankasının hesapladığı hedonik konut fiyat endeksinde İstanbul’daki fiyatların yıllık reel fiyatındaki düşüş yüzde 10’u bulmuş durumda. Son yapılan kampanyalar fiyatlarda kısa vadede bir artışın yaşanmasının mümkün olmadığını gösteriyor. Bu durumda maliyetleri artan ve önemli bir kısmı döviz borçlusu olan inşaat şirketlerini zorlayabilir.

Kaynak: DÜNYA

Share
443 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.