Konutta Vergi İndirimi Yılsonuna Kadar Sürecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Kasım 2018

Konutta Vergi İndirimi Yılsonuna Kadar Sürecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyada uygulanan KDV’de (Katma Değer Vergisi), beyaz eşya ve motorlu araçlarda uygulanan ÖTV’de (Özel Tüketim Vergisi) indirime gidileceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Vergi Denetim Toplantısı’nda yaptığı açıklamada mobilyada uygulanan KDV’de (Katma Değer Vergisi), beyaz eşya ve motorlu araçlarda uygulanan ÖTV’de (Özel Tüketim Vergisi) indirime gidileceğini açıkladı. Albayrak’ın açıklamasına göre vergi indirimi uygulamasının gerçekleşeceği sektörler şu şekilde:

 • Mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 18’den 8’e inecek.
 • Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranı yıl sonuna kadar sıfıra inecek.
 • 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15’er puan indirim yapılacak.
 • Ticari araçlarda KDV oranları yüzde 18’den yüzde 1’e inecek.
 • Konut satışlarında yüzde 18’den 8’e yapılan KDV indirimi yıl sonuna kadar devam edecek.
 • Tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesi uygulaması yıl sonuna kadar devam edecek.Albayrak, bu adımların ekonominin hızlı bir şekilde hareketlenmesi ve piyasanın canlanması için uygulanacağını belirtti.

  Albayrak’a göre böylece hem enflasyonla mücadele hem de istihdamda güçlü bir duruş hedefleniyor.

  Albayrak, “Uygulanan bu vergi indirimlerinin sağlayacağı maliyet düşüşlerinin nihai satış fiyatına yansımasını birebir takip edeceğim.” ifadesini kullandı.

  Piyasada yaşanan olumlu havaya katkı olacak şekilde indirim oranlarında yeni bir hareketin çok daha güçlü biçimde ilerlediğine işaret eden Albayrak, ekonomide son dönemdeki pozitif gelişmelerin etkisiyle kredi faizlerinde son bir aylık süreçte çok ciddi pozitif gelişmelerin yakalandığına dikkati çekti.

  Albayrak, şunları kaydetti:

  “Kredi faizlerinde yüzde 40’lar, yüzde 50’lerin konuşulduğu süreci, gün gün takip ediyoruz. Bugün itibarıyla geldiği nokta, ortalama günlük oranlar yüzde 30’ların altına inmeye başladı. Mevduat faizleri de yüzde 20’lerin altına inmeye başladı. Bu çok güzel bir gelişme ancak yeterli mi, değil. Bu sürecin, bu dalganın artık terse doğru dönmeye başladığı, bu trendin aşağı doğru inmeye başladığını gösteren çok güzel gelişmelerden bir tanesi. Çünkü reel ekonomi açısından baktığımızda finansmana erişim maliyeti çok önemli. Bankalarla yakalanan koordinasyon ve iletişimin piyasaya olumlu yansımaya başladığını gün gün zaten takip ediyoruz.”

Share
782 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.