Konutta KDV Yüzde 8’e İndirildi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Konutta KDV Yüzde 8’e İndirildi

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV,  Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 8’e indirildi. İşte karara ilişkin sektörün önde gelen isimlerinin değerlendirmeleri..

Teşvik Devletten Kampanya Bizden

 Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, “KDV ve tapu harcında yapılan indirimlerle birlikte, bekleyen talepler alıma dönüşecek, iç talebin artmasından ötürü sektöre canlılık ve dinamizm gelecek. Biz de konut tüketicisine sunulan bu teşviki, Skyland İstanbul projesi kapsamında özel kampanyalarla destekleyeceğiz. Rezidans ve ofisleri peşinatsız veya 0 faizle satışa sunarak konut alım şartlarını daha da kolaylaştıracağız. Teşvik devletten, kampanya bizden dedi.

KDV ve tapu harçlarında uygulanan indirimin konut satın alma eğiliminde olan tüketiciyi alıma teşvik edeceğini vurgulayan Eroğlu, “Geçtiğimiz yıl devlet desteğiyle hayata geçirilen benzer uygulamaların olumlu etkinlerini hep birlikte gördük, Eroğlu Gayrimenkul olarak bu teşvike de tam destek veriyoruz. KDV ve tapu harcında yapılan indirimlerle birlikte, bekleyen talepler alıma dönüşecek, iç talebin artmasından ötürü sektöre canlılık ve dinamizm gelecek diye konuştu.

Eroğlu, “Hükümetimizin KDV ve harçlarda sağlayacağı teşvikler sayesinde farklı gelir gruplarındaki vatandaşların da konut sahibi olması mümkün kılınıyor. Biz de bu desteğe Skyland İstanbul projesi kapsamında rezidans ve ofisleri peşinatsız veya 0 faizle sunarak katkı sağlıyoruz. Teşvik devletten, kampanya bizden dedi.

Eroğlu, tapu harcının yüzde 4’ten yüzde 3’e inmesinin de önemli bir adım olduğunu belirtirken, tapu harcı düzenlemesinin hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi katkılar sağlayacağını belirtti.

İNDER: Faiz sübvansiyonu fazlasıyla geri dönecektir

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, hükümetin aldığı kararı çok doğru ve akılcı bulduklarını, kamu bankaları vasıtasıyla yapılacak kampanyadaki faiz sübvansiyonunun, hem sektörü canlandıracağını hem de fazlasıyla devlete geri döneceğini söyledi. Durbakayım “Kamu bankaları tarafından ve -en küçük hesapla- 250 milyon liralık bir sübvanse yapılarak konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,2’den yüzde 0,98’e indirilmesi sonucunda, yaklaşık 7-8 milyar liralık konut satışının olacağını öngörüyoruz. Bu iyimser rakamın gerçekleşmesi sonucunda, sadece yüzde 3’lük tapu harcına mahsuben devletin kasasına 200 milyon lira girecektir. Konut satışlarından elde edeceği KDV ile birlikte devletin elde edeceği toplam gelirin ise en az 500 milyon lira olacağı açıktır. Fakat en önemli katkı, sektöre sağlayacağı sinerji ile genele yaygın bir katma değer olacaktır. İNDER olarak düşüncemiz “amaç konut stokunun eritilmesi ve Türkiye ekonomisinin dinamosu inşaat sektörünün tekrar harekete geçmesini sağlamak ise kampanyanın oturum veya yaşam amaçlı olup olmadığına bakılmaksızın ilk el piyasasının tamamını kapsaması” şeklindedir.” yorumunu yaptı.

 

 

Nazmi Durbakayım

 

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

Share
361 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.