İndirilen KDV ve Tapu Harcı İçin Neler Söylediler? | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İndirilen KDV ve Tapu Harcı İçin Neler Söylediler?

Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı yüzde 8’e, tapu harcı oranı ise yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürüldü. Konuya ilişkin sektörün önde gelen isimleri şu değerlendirmelerde bulundu:

Tamer Özyurt /Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

“Karar, bekleyen talebin alıma dönüşmesine neden olacak”

Devletin sektöre verdiği destekler daralan ekonomimize de katkı sağlayacaktır. Taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergilerin 6 ay boyunca azalması,150 metrekareden büyük konutların tesliminde KDV oranındaki düzenleme ve tapu harcı oranının da yüzde 4’ten yüzde 3’e düşmesi alım için bekleyen talebi harekete geçirir. Uygulama, özellikle büyük metrekarelerde üretilen lüks konuta talebi artırır. Alınan kararın, bekleyen talebin alıma dönüşmesinde büyük itici güç olacağını düşünüyorum. Ancak bu düzenlemenin 31 Ekim’ kadar değil de yılsonuna geçerli olması daha fazla verim sağlardı.

Ertuğrul Yavuz Pala /Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:

“Sektörün yüzü gülecek”

Bu düzenlemeyle tapu harcında binde 20 olan oran, 31 Ekim 2018’e kadar binde 15’e düşecek. Oranların konut ve işyeri alımlarında geçerli olması sektörün yüzünü güldürecek bir gelişme. Ayrıca tapu harçlarında yapılan indirimin işyerleri içinde geçerli olması, bu yönde de talep oluşturacaktır.

İsmail Ekşi / İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı:

“Hem sektör, hem devlet, hem de alıcı kazanacak”

Tapu harcının yüzde 4’den yüzde 3’e inmesi önemli bir teşvik. Bu durum hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör, hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacak.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Stoklar erime trendine girecek”

Hayata geçirilen uygulamayla biriken stoklar erime trendine geçecek. KDV indirimi ve tapu harcındaki düşüş; piyasayı ve yatırım kararını beklemeye alan konut alıcısını harekete geçirecektir. Sektörün desteklenmesi adına çok güzel bir gelişme.

Yavuz Gülhan / YG İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

“Uzun zamandır bekliyorduk”

Bundan sonra büyük ve lüks segmentteki konutlara olan ilgi artacaktır. Tapu harcının düşmesini ve KDV indirimini sektör olarak uzun zamandır bekliyorduk. Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşecek, bu uygulamanın özellikle büyük konutlara olan talebi tetikleyeceğini öngörüyoruz.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

“Şirketlere erken finans desteği sağlanacak”

Konut piyasasını canlandıracak bir adım. Büyük metrekarelerde KDV ve tapu harcının düşmesi ile alıcı ekim sonuna kadar borcunu kapatıp tapu almak isteyecektir. Çünkü burada yüzde 10’luk bir avantaj söz konusu. Bu da şirketlere erken finans desteği sağlayacaktır. Burada hem alıcı hem de konut üreticisi birlikte kazanır. Büyük dairelerin satışlarını hızlandıracak olan KDV avantajı büyük daire seven Türk halkı ve oturumcu içinde büyük bir fırsat. Tapu harçlarında yapılan indirimin konutun yanı sıra işyerleri içinde geçerli olması sevindirici.

Abdullah Bayram /Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“En önemli desteği aldık”

Ekonomimizi canlandırma adımlarının en önemli desteği inşaat sektörü için atıldı. Şu anda yaşanan durgunluğu aşmak için yeni düzenlemeyi önemli bir adım olarak görüyoruz. Konut ve işyeri alımında tapu harçlarının düşürülmesini talebi daha da artıracak sektör için sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz.

Ergin Bayram / Omran Holding Genel Müdürü:

“Sırada konut kredi faizlerinin düşürülmesi olmalı”

Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü geçici dalgalanmalardan etkilense de biliyoruz ki; her geçen yıl artarak büyümesine devam edecek. Bunun için piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor. KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş de bu destekler arasında yer alıyor. Sektörün beklediği bir karar uygulamaya alınıyor. Ayrıca konut kredi faizlerinin düşürülmesi de bu kararların etkilerini olumlu yönde artıracaktır.

“Piyasalara Hareketlilik Getirecek”

Ülkealan Yapı Endüstrisi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Ülkealan

Sektördeki %18’lik KDV ve %4’lük tapu harcı oranları, maalesef bizim gibi yüksek kalitede imalat yapan, tüm çalışanlarının haklarını koruyan ve üst düzey müşteri memnuniyeti sağlayan firmalar ile kayıt dışı tabir edilen firmalar arasında haksız rekabete sebep oluyordu. Bu bağlamda, Bakanlar Kurulu’nun KDV ve tapu harçlarında almış olduğu indirim kararı; söz konusu daire tiplerindeki stokların erimesine, tüketicinin sınırlı süre için bile olsa fiyat avantajı elde etmesine, kayıt dışılığın azalmasına, sebep olacaktır. Yapılan bu indirimin çok olumlu olduğuna ve sektörün, piyasaların hareketlenmesine sebep olacağı inancındayım. Umarım ki, bu yapılan iyileştirme kalıcı olur ve sektördeki KDV uçurumunu ortadan kaldırır…”

“İnşaata Yapılacak Teşvik, Ülke Ekonomisine Yapılacaktır”

MİAVİTA Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz

“Bu kararın, gayrimenkul ve inşaat sektörüne ivme kazandıracağını umut ediyoruz. İnşaat sektörü, bizim ekonomimizde lokomotif itici güce sahip olduğu için bu sektöre yapılabilecek her türlü teşvik aynı zamanda ülke ekonomisine yapılmış olacaktır. Çünkü inşaat sektörü hem bir istihdam deposu hem de kendisine bağlı bir yığın alt ve tamamlayıcı sektörlerin lideri konumunda. Bu sebepten küçükte olsa alınan bu teşvik kararlarının sadece bir sektöre değil ülke ekonomisine yapılmış bir katkı olarak değerlendirilmesini isteriz. Umudumuz ve beklentimiz bu tarz kollayıcı desteklerin sürmesi ve uzun süredir durgun seyreden gayrimenkul sektörünün canlanmasıdır”

“Olumlu ancak oranlar yeterli değil

 ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay

“Değişiklikler olumlu ancak sektörün hareketlenmesi için tapu harcı yüzde 0,5’e sabitlenmeli. Yıllar önce araç alım satımlarında da uygulanan yüksek oranlı alım/satım vergisi sektörde bazı olumsuzlukları beraberinde getiriyordu.  Alım satım vergisinden kaçmak isteyen ve bu işin ticaretini yapanlar araçları üzerlerine geçirmezler, trafikte yaşanan pek çok sorun; aracın eski ancak yasal olarak görünen sahibinin üzerine kalırdı. Aynı olumsuzlukların tapu alım satım harçlarında da görüyoruz. Bir gayrimenkulü alan ve satan bir kişi, eğer bundan bir kazanç elde ediyorsa, gelir vergisi ve kurumlar vergisi kanunlarına göre yaptığı bu kazancın vergisini ödemek zorundadır.  Türk vergi kanunlarında hangi durumlarda gelir veya kurumlar vergisi ödeneceği bellidir, vergi kanunlarımız bu işi ticari veya bireysel olarak yapanları ayırt edebilecek şekildedir, kazanç istisnaları da tek tek yazılmıştır. Tapu harcı denilen ve esasında bir çeşit stopaj vergisi hükmünde olan bu tutar, esasında tapu dairelerinin masraflarının karşılanması için kurulmuş bir sistemdir, zaman içinde boyutu değişmiştir. Bir milyon TL’ye satılan bir gayrimenkul ile yüz bin TL’ye satılan bir gayrimenkulün tapudaki idari işlemleri aynı olduğu halde birinde alıcı ve satıcıdan toplamda 3 bin TL, diğerinde ise 30 bin TL alınmaktadır. Bu da sistemin işleyiş ruhuna aykırıdır, tapu harçları zaman içinde adeta bir vergiye dönüşmüştür. Alıcı ve satıcılar bu durumdan kurtulmak için satış bedellerini tapuda düşük gösteriyorlar ve bu durumda kaybeden yine devletimiz oluyor”

 

 

 

Share
388 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.