Konutta Çok Kazandıracak 10 Bölge | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Konutta Çok Kazandıracak 10 Bölge

İstanbul ‘da Kayaşehir, Zekeriyaköy, Maltepe – Kurtköy hattı, İzmir’de Mavişehir, Bayraklı ve Bornova’nın, Ankara’da Eskişehir Yolu-Ümitköy-Çayyolu-Bağlıca Aksı, İncek, Bursa’da Balat ve Altınşehir bölgelerinin konut yatırımları açısından son üç yılda değerlenen ve önümüzdeki üç yılık süreçte de değerlenmeye devam etmesi beklenen bölgeler oldukları vurgulanıyor. İşte İndergi’nin konuya ilişkin haberi…

İstanbul Kayaşehir

TOKİ tarafından Kayaşehir’de gerçekleştirilen, 65 bin konutluk uydu kent projesi ile Kayaşehir sosyal donatı alanları, yeşil alanları, parkları ve zengin sosyal alanları ile şimdiden şehir planlaması açısından Türkiye’nin en iyi planlanmış uydu kenti olarak lanse ediliyor. Kayaşehir bölgesinin 3. köprü ve 3. havalimanı bağlantı yollarına yakın olması tercih edilebilirliğini artırıyor. 2013’te TOKİ’de konutların metrekare satış fiyatı 1700 ile 2 bin 200 TL, Bahçetepe projesi gibi özel ve daha nitelikli projelerde ise 2 bin 700 ile 3 bin 000 TL arasında değişirken iken bugün metrekare değerleri TOKİ konutlarında 2 bin 500 – 3 bin 300 TL’lere, nitelikli projelerde ise 3 bin 800 – 4 bin 500 TL’lere ulaştı. Bölgenin gelişmekte olan yapısı, konumu, yeni bağlantı yollarına yakınlığı, bölgede devam eden yatırımlar ile talebin artması ve gelecekte prim yapmaya devam etmesi bekleniyor.

İstanbul Zekeriyaköy

indergi-zekeriyakoyTürkiye’nin en yüksek nüfusa sahip köyü olan Zekeriyaköy Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul’un en önemli iş merkezlerinin yer aldığı Maslak Bölgesi’ne olan yakınlığı ile avantajlı bir konuma sahip. Konumunun yanı sıra İstanbul gibi metropol bir şehirde içinde barındırdığı orman alanları, yeşil alanlar, sosyal donatı alanları ile şehre yakın konumda sunduğu temiz ve sakin hayat ile prim yapan ve yeni projeleri ile gelecekte de prim yapması beklenen bir bölge. 2013’te konutlar için metrekare fiyatları 2 bin -2 bin 750 dolar olan satış fiyatları 2016 senesinde 2 bin 200-3 bin dolar bandına ulaşarak dolar bazında kısıtlı bir değişim gösterdi. Bu durumun başlıca nedeni ise kurdaki dalgalanmalar olarak gösteriliyor.

İstanbul Maltepe – Kurtköy

Maltepe Kurtköy hattı Anadolu Yakası’nda son birkaç yıl içerisinde yatırımların hızlandığı, proje çeşitliliğinin arttığı bir bölge olarak öne çıktı. Konutların satış fiyatları son bir kaç yıl içinde neredeyse yüzde 50 oranlarında arttı. Bunun sebepleri arasında 2012 yılında hizmete giren ve yakın zamanda Pendik’e kadar uzatılan Kadıköy-Kartal raylı sistemi, Avrupa yakasında boş arsa stokunun yetersizliği, Kadıköy ilçesindeki kentsel dönüşüm deneniyle Kadıköy’deki yerleşimlerin Maltepe-Kurtköy hattına kayması olarak sıralanıyor. Bu aksın kolay ulaşılabilir olması, Marmaray hattı inşaatının devam etmesi, bölgede devam eden yatırımların çeşitlilik ve devamlılıkları düşünüldüğünde Maltepe-Kurtköy hattında konut fiyatlarının artış göstermesi bekleniyor. 2013 yılında 2 bin 500-3 bin 500 TL olan metrekare fiyatları 4 bin 500-5 bin 500 seviyesine ulaştı.

İzmir Mavişehir

indergi-konutta cok kazandıracak 10 bolgeİzmir’de kıyı kullanımının artmasına yönelik projelerin tamamlanması ile Üçkuyular’dan Mavişehir’e uzanan 40 kilometrelik sahil gezinti yolu, bisiklet yolu, kafeler, servis birimleri, çocuk oyun alanları, spor alanları ve özel peyzajlarla düzenleme projeleri 2019 yılına kadar tamamlanacak. Bayraklı, Göztepe Üçkuyular ve Mavişehir’de yeni vapur iskeleleri yapılacak olması, Göztepe, Karataş, Alaybey ve Bostanlı’da semt marinaları oluşturulacak olması, lüks ve elit projelerin yapılması, bölgedeki sosyal yaşamı ve bölgenin sosyoekonomik seviyesini yükseltti. 2013 yılında 2 bin 900-3 bin 500 TL seviyesindeki metrekare fiyatları günümüzde 5 bin – 5 bin 500 TL seviyesine ulaştı.

İzmir Bayraklı

Bölgede henüz yapılması planlanan ve inşaat aşamasında olan projelerin tamamlanması bölgedeki fiyatların daha yüksek olmasına neden olacak. Bölgede 2013 yılında 6 bin – 8 bin TL bandında bulunan metrekare fiyatları bugün 9 bin – 10 bin TL seviyesinde.

İzmir Bornova

Ege Üniversitesi-Evka 3 Metro hattının 1 kilometrelik derin tünelle Bornova merkeze bağlanacak olması, Bornova Merkez-Bayraklı Adliye tramvayının yapılacak olması, Homeros Bulvarı’nı otogar, çevre yoluna bağlayacak olması, Bornova’da Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni Altınyol ve Manisa yoluna bağlayacak olması ile ulaşım bağlantılarının artması bölgeye değer katıyor. 2013 yılında 2 bin 500 – 3 bin 500 TL olan ortalama metrekare fiyatları bugün 4 bin – 5 bin TL seviyelerine ulaştı.

Ankara Eskişehir Yolu-Ümitköy-Çayyolu-Bağlıca Aksı Eskişehir Yolu

indergi-ankara eskisehir yoluKentin güneybatı aksı üzerinde yer alan bürokratik kuruluşlar, üniversiteler ve yeni uydu kent projeleri çevresinde yükselmesi sebebiyle prestijli bir bölge haline geldi. Son 10 yıl içerisinde Ankara’nın güneybatı aksında yer alan Eskişehir Yolu, Ümitköy, Çayyolu ve Bağlıca gibi yerleşim bölgelerinin çevresinde hızlı bir şekilde gelişen, şehir merkezinden uzakta ama merkezin tüm imkanlarını sunan yerleşim ve çalışma alanları oluşturuluyor. Ankara halkının son zamanlarda site yaşamı ve yeşil alan arayışı sebebiyle şehir dışına göç etmeye başlaması ile birlikte konu semtlere ve mahallere olan ilgi arttı. Yeni ve modern hastanelerin, üniversitelerin, eğlence alanlarının ve alışveriş merkezlerinin batıya kayması bölgeye değer kazandıran farklı etmenler olarak öne çıkıyor. Bölgede en büyük değer kazandıran faktörler arasında ise yakın zamanda faaliyete geçen metro hattı ve otobüs-dolmuş seferlerinin artış göstermesi olduğu belirtiliyor. 2013 yılında 1500 – 3 bin TL olan metrekare fiyatları bugün 3 bin – 10 bin TL’ler seviyesine ulaştı.

Ankara İncek

Son dönemde Ankara’nın en gözde konut yatırım bölgesi haline gelen İncek’te rezidanslar ve büyük ölçekli konut projeleri inşa ediliyor. Gölbaşı’nda yer alan Mogan Gölü ve İncek Bulvarı’nın şehir merkezine yakınlığı, havasının temiz olması, park sorunun olmaması ve Hacettepe ve ODTÜ orman manzarası bölgeye ciddi avantajlar katıyor. İncek Bulvarı’nda altyapı ve trafik sorununun bulunmayışı bölgeyi tercih edilir kılarken, bölge her geçen gün değer kazanıyor. 2013 yılında 1650 – 2 bin 500 TL olan metrekare fiyatları 2 bin 500 – 8 bin 500 TL’lere çıkmış durumda. Bursa Balat Balat Caddesi üzerindeki ticari birimlerin marka firmalar tarafından tercih edilmeye başlanmasıyla Balat, konsept konut projelerin yanı sıra yaratılan sosyal alanlarla cazibesini arttırıyor. 2013 yılında 2 bin – 2 bin 500 TL olan metrekare fiyatlari bugün 3 bin 500 – 4 bin 250 TL seviyelerine ulaştı.

Bursa Altınşehir

Metro hattından sonra, kuzey yöndeki yol çalışması ile Mudanya Yolu ve Sanayi bölgesine ulaşımı iyileştirildi. Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı üzerindeki sosyal alanların her geçen gün artması, yapımı devam eden iş merkezi ve AVM projeleri ile bölge tüm ihtiyaçlarını kendi içinde çözen bir merkez haline geldiği için tercih edilirliği her geçen gün artıyor. 2013 yılında 1000 – 1500 TL olan metrekare fiyatları günümüzde 2 bin 500 – 3 bin TL seviyelerine ulaştı.

Share
549 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.