Konut Sektörü BES’lenecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Temmuz 2017

Konut Sektörü BES’lenecek

BES’teki fonların gayrimenkule yatırım yapmaya başlaması konut sektöründe büyük heyecan yarattı. Sektör temsilcileri, uygulamanın konut piyasasına ciddi bir hareket getireceği görüşünde.

BİREYSEL emeklilik sigorta şirketlerinin (BES) yatırım fonlarına gayrirnenkulü eklemesi, markalı konut üreticilerinde ciddi bir heyecana yol açtı.

indergi-konut sektoru beslenecekAkşam gazetesinin haberine göre, döviz, altın gibi yatırım araçlarına kıyasla en fazla kazandıran yatırım aracı uzun süredir gayrimenkul sektörüydü. Bu sebeple gayrimenkulün farklı enstrüman olarak yatırım araçları arasında yer aldığına dikkat çeken konut sektörünün büyük oyuncuları, “Bu uygulama ekonominin motoru haline gelen gayrimenkul sektörüne ciddi bir hareket getirecek. En büyük etki ise yabancılarda görülecek. Yeni düzenleme, yabancı yatırımcıların Türk gayrimenkul sektörüne daha fazla ilgi göstermesine yol açabilir” diye konuştular.

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, dünyada emeklilik fonlarının toplam gayrimenkul aliminin %15’ini yaptığına dikkat çekerken, bundan sonra içerisinde gayrimenkul fonlarının da seçenekleri arasında yer alan sigorta şirketlerine ilginin artacağını dile getirdi.Timur, “Yatırımcı için kazanımı yüksek bir araç olur, sektör açısından ise yeni bir finansman modeli olarak yer alır. Aynı zamanda yurtdışında getirisini görenler fonlara yatırım yapmak isteyecektir. İlk senesinde bile olsa şu andan itibaren sektöre katacağı yararı görmeye başlarız” diye konuştu.

FUZUL GrupYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal “BES şirketlerinin gayrimenkulü yatırım aracı olarak portföylerine eklemesi j son bir yılda yapılan pozitif düzenlemelere bir < yenisini ekliyor. Uygulamayı sektörün gelecek \ potansiyeli, yatırımcısına sunduğu karlılığın bir yansıması olarak düşünüyoruz ve olumlu bakıyoruz. Fuzulev de aslında BES’in farklı bir şekilde uygulanış biçimi olarak grubumuzda faaliyetlerine devam ediyor” değerlendirmesini “yaptı.

BESTE gayrimenkule yatırım imkânı sunan ilk emeklilik şirketi olan AvivaSA’nın CEO’su Fırat Kuruca, “Katılımcılarımız artık emeklilik yatırımlarına gayrimenkul gibi önemli bir varlık sınıfını da ekleme şansına sahip olacaklar. Gayrimenkule yatırım yapma Türk insanının önemli tercihleri arasında yer alıyor. Emeklilik sisteminin gelişmiş olduğu Avrupa ve ABD’de gayrimenkul, emeklilik varlıkları arasında önemli bir yere sahip. Ayrıca diğer varlık sınıflarıyla düşük bir korelasyona sahip olması, gayrirnenkulü harika bir portföy çeşitlendirme aracı haline getiriyor” dedi.

 

Share
260 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.