‘Konut satışlarını TL ile yapın’ | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

14 Ağustos 2018

‘Konut satışlarını TL ile yapın’

İMKON’dan üyelerine çağrı… Tahir Tellioğlu, müteahhitlere ellerin deki dövizleri bozdurmaları yönünde çağrıda bulundu. 

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi modeline tam destek verdiklerini belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlere ellerindeki dövizleri bozdurmaları yönünde çağrıda bulundu.

Konut satış kampanyalarının da TL cinsinden yapılması gerektiğini vurgulayan Tellioğlu yaptığı yazılı açıklamada meslektaşlarına özetle şu çağrıları yaptı:

“Ülkemiz ve geleceğimiz dolardan değerlidir. Değerli müteahhitlerimizden ellerindeki dövizlerini bozdurmalarını ülkelerine ve geleceklerine sahip çıkmalarını önemle bekliyoruz. İnşaatlarımızda kullandığımız malzemeleri mümkün olduğunca yerli ürün tercih etmeliyiz. Yabancılara ve yurt dışında yaşayan vatandaşlanmıza yönelik konut projeleri geliştirmeliyiz. Konut satış kampanyalarımızı kesinlikle TL cinsinden yapmalıyız. Aşırı değer kazanan döviz ve altından kazanım elde eden vatandaşlarmııza yönelik kampanyalar düzenleyerek, ellerindeki döviz ve altınların iç piyasaya tekrar girmesine katkı sağlamalıyız. Haksız ve usulsuz rekabetten uzak durmalıyız. Gereksiz, hantal ve uzun vadeli inşaat yatırımlarından uzak durmalı, kaynakların daha ekonomik ve verimli kullanmalıyız. Dalgalı kur artışı paniği ile fiyatların fırsatçılık yapılarak artırılmamalıyız.”

Tellioğlu ayrıca devletten beklentilerini de sıralayarak. “Yabancıların konut alımını artırmak için yabancılara oturma izni olan 1 milyon USD olan alım sınırının İspanya ve bazı AB ülkelerinde olduğu gibi 300 bin USD sınırına çekilerek yıllık 5 milyar USD olan yabancı alım payı 10 milyar USD dolara çıkartılması teşvik edilmelidir” dedi.

Share
397 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.