Konut Satış Rakamları Gerçeği Yansıtmıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Konut Satış Rakamları Gerçeği Yansıtmıyor

Türkiye’de 2016’da 1 milyon 341 bin konut satılırken bunun içinde iki üç yıl önce satılan ve tapuları yeni verilen konutlar da bulunduğu için günceli yansıtmıyor 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre 2016’da tüm teşviklere ve kampanyalara rağmen konut satışları sadece yüzde 4 artışla 1 milyon 341 bin adet civarında gerçekleşti. Bunların sadece 631 bin 686’sı ilk satış olarak kayıtlara geçti. Üç yıl önce satılan ve tapusu yeni verilen konutlar da bu istatistiklerin içinde sayılıyor.

indergi-ersan boysanoglu

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Mesa Yönetim Kurulu Erhan Boysanoğlu’na göre, sektörün en büyük eksiklerinden biri sağlıklı ve düzenli veri akışının olmayışı. Boysanoğlu, “Şu kadar sattık lafı güncel değil. 2016’da şu kadar konut satıldı deniyor. Nereden bu bilgiyi elde ediyorlar bilmiyorum. Biz 3 yıl önce sattığımız konutun tapusunu yeni veriyoruz” dedi. Boysanoğlu, sağlıklı ve detaylı bilgi akışı için satışların bankalar üzerinden gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Erhan Boysanoğlu, Türkiye’deki konut ihtiyacı göz önüne alındığında konut balonunun olmadığına dikkat çekerek “Ancak, bazı bölgelere aynı gelir grubuna çok fazla konut üretildi. Buralarda konut balonu var. Niye bu kadar teşvik çıkıyor? Çünkü onları elden çıkarmak gerekiyor. Temennim; konuta çok daha fazla ihtiyacı olan alt gelir grubu halkımıza, devletimizin desteği ile uygun arsa üretimi sağlayıp, onları da hak ettikleri uygun yaşam ortamlarını hazırlamak” diye konuştu.

2016’da satılan konutların yüzde 47’sinin ilk satışlardan oluştuğuna işaret eden Boysanoğlu, satışlarda önemli olan bu sayının yükseltilmesi olduğunu aktardı. Konut teslimlerinde çok ciddi gecikmeler olduğuna dair şikâyetler de aldıklarını anlatan Boysanoğlu, “Teslim ettiğiniz konut eğer müşteriyi memnun ediyorsa, o da başka müşteriyi getiriyor. Doğru zamanda ve doğru yerde doğru proje yapmak zorundasınız. 2017’nin sektörümüz açısından iyimser bir yıl olacağına inanıyoruz. Sunulan tüm avantajlarla konut almanın tam zamanı” açıklamasını yaptı.

 

 

Share
666 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.