Konut Pazarının İştahı Öğrencilerle Açıldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

18 Haziran 2018

Konut Pazarının İştahı Öğrencilerle Açıldı

Konut sektöründe talebin azalması ve stokların şişmesi, geliştiricilerin farklı alanlarda yatırım yapmasını tetikliyor. Öğrencilere yönelik projelerin sayısı her geçen gün artıyor… 

Türk gayrimenkul piyasası son 15 yılın en zorlu dönemini yaşıyor. Kredi faizlerindeki artış nedeniyle zor günler geçiren konut üreticilerinin elinde satılmayı bekleyen dairelerin sayısı çoğalıyor. Ekonomideki bozulma nedeniyle başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki plazalardaki boşluk oranı yüzde 30 seviyelerini aşarken, yapımı devam eden ofis projelerinin tamamlanmasıyla bu oranın daha da artması bekleniyor.

Sayıları son yıllarda hızla artan alışveriş merkezlerinde yüksek kira bedelleri ve ciroda düşüşler nedeniyle kapısına kilit vurulan dükkanlarının sayısının hızla artması yatırımcıları kara kara düşündürüyor. Konut, ofis, AVM
üçgenine sıkışan Türk gayrimenkul sektörünün oyuncuları farklı yönlere yelken açarak rotayı başka denizlere çevirdi. İhtiyaç sahibi kesimin erişimde zorlanması ve yatırım amaçlı getiri oranlarından memnun olmaması nedeniyle ev talebinin yavaşlaması üzerine konut üreticileri radarın öğrencileri aldı.

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ KISA 
Urban Land Institute (ULI) ve PwC tarafından hazırlanan Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2018 Raporu’na göre de ‘niş’ yatırım alanlarının ilk sırasında öğrenci evleri bulunuyor. Yatırım hacmi 200 milyar dolara ulaşan öğrenci evleri pazarı Türkiye’de hızla büyümeye başladı. Yüksek doluluk seviyeleri, yüksek talep ve artan kiraların öğrenci evi yatırımcısına ciddi avantajlar sunması hem geliştiricilerin hem de yatırımcıların bu gayrimenkul enstrümanına yönelmesine neden oluyor.

Yatırım fonları, şirketler ve finansal kurumların büyük ölçekli yurt yatırımlarının yanı sıra son dönemde “öğrenci evi” konseptiyle inşa edilen projeler kira garantisi ve yıllık yüzde 14’ü bulan yatırım geri dönüş oranıyla küçük yatırımcıların ilgisini çekiyor.

İstanbul’da bazı konut projelerinde yer alan bağımsız bloklar birer öğrenci evine çevrilirken, genç nüfusun yoğun olduğu Anadolu’daki üniversite şehirlerinde de öğrenci evi konseptiyle inşa edilen projelerin sayısı çoğalıyor. Projelerde, özel tasarlanmış ortak sosyal alanlar, kafeler, kat mutfakları, sinema salonu, restoranlar, özel mutfaklar, çalışma oyun odaları ve hobi alanları yer alıyor.

Kaynak. SÖZCÜ

Share
302 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.