Konut Maliyetinin Yarıdan Fazlası Arsa | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Şubat 2018

Konut Maliyetinin Yarıdan Fazlası Arsa

Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Tuğsuz, arsa maliyetlerinin yüksekliğine ilişkin, “Bu çok sağlıklı değil. Çünkü maliyetinizin yarısından fazlası üretim dışına gidiyor. Yaptığımız imalat içindeki en büyük hammadde, arsa” dedi

Gayrimenkul geliştirme şirketi Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, şirketlerin konut maliyetlerinin yarısından fazlasının arsaya harcanmasının sağlıksız bir durum olduğunu belirterek, “Yaptığımız imalat içindeki en büyük ham madde, arsa. Arsa maliyeti İstanbul’un merkezi noktalarında yüzde 70-80’e ulaşmış durumda.” dedi.

Tuğsuz, konut sektörünün son 10 senedir gösterdiği yüksek performansın son birkaç yıldır yavaşlamaya başladığını söyledi. Tuğsuz, kurumsal firmalar ve markalı konut üreticileri için tapu devrinden ziyade yeni satış rakamlarının önemli olduğunu aktararak, yeni başlayan projelerde tapu devirleri aynı yıl ya pılamadığı için satış rakamlarının bir, iki ya da üç yıl sonra, konut teslim edildiğinde ortaya çıktığını anlattı.

Mahmut Alper Tuğsuz, sektörün geçen yıl yaşadığı en büyük sıkıntının konut kredisi faiz oranlarındaki artıştan kaynaklandığını belirtti. Türkiyede arsa maliyetlerinin yüksekliğine değinen Tuğsuz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yaptığımız imalat içindeki en büyük ham madde arsa. Arsa maliyeti İstanbul’un merkezi noktalarında yüzde 70-80’e ulaşmış durumda. Örneğin; Bağdat Caddesindeki kentsel dönüşüm projelerinde maliyetin yaklaşık yüzde 80’i müteahhidin arsa sahibine kat karşılığı oranlarına gidiyor. Demek ki arsa maliyeti merkezi noktalarda bu seviyelere gelmiş. Bu oranların olduğu yerde üreticinin para kazanma imkanı kalmamış demektir. Ayrıca fiyatları üretici değil arsa sahibi kontrol ediyor demektir. Şehrin genişleyen noktalarına gittiğimizde, örneğin Kartal, Basın Ekspres gibi yerlerde arsa maliyet oranları yüzde 55-60 seviyelerinde. Bu da çok sağlıklı değil. Çünkü maliyetinizin yarısından fazlası üretim dışına gidiyor.”

Mahmut Alper Tuğsuz, bankaların son 10 sene içerisinde müteahhitleri fonlayarak, projeleri finanse ettiğini belirterek, “Devlet finans sektörünü bu işe teşvik ettiğinde çok daha sağlıklı bir finans yapısı olur. Mevcut bankalar bunu yapabilir.” diye konuştu.

Yabancılara konut satışında KDV indirimi ve kur artışı ile birlikte yabancıya satışlarının yüzde 10’lardan yüzde 25’lere çıktığına işaret eden Tuğsuz, yabancıya konut satışının ihracat statüsünde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Share
728 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.