Konut Kredi Vadesini 15 Yıla Çıkarmalıyız | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Konut Kredi Vadesini 15 Yıla Çıkarmalıyız

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, konuta erişimin kolaylaşması için vadelerin 15 yıla çıkması, faizin de yüzde 0.50’lere inmesi gerektiğini söyledi.

indergi_Konut Kredi Vadesini 15 Yıla Çıkarmalıyız1Vatan gazetesinin haberine göre, KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satışlarında yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.5 artış olduğunu belirterek, “Bu çok iyi bir rakam. Bu yüzde 7.5’lik büyümeyi yılın sonuna kadar muhafaza edebilirsek yılın sonunda 1 milyon 450 bin konut satış rakamına erişmiş oluruz. Bu da yeni bir rekor demektir” dedi. Elmas, konut sektörünün geçen yılı 1 milyon 342 bin konut satışıyla rekorla kapattığını hatırlattı.

Faiz yüzde 0.50 olmalı 

Altan Elmas, bu rakamların gerçekleşebilmesi için konut kredi faizlerinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Şu anda bankaların uyguladığı konut kredi faizleri 0.90’lar seviyelerinde gidiyor” diye konuştu.

Konut ihtiyacının net olduğunu anlatan Elmas, şöyle devam etti:

“İhtiyaç net, o konuda tereddüt söz konusu değil. Sadece insanların büyük kısmı
konuta erişemiyor. Bunun için maliyetleri kontrol altına almak lazım. Gençlerimizin 1520 sene gibi konut kredilerine erişebilmelerini sağlamamız lazım. Bunun yolu faizleri düşürmekten geçiyor. Şu anda bu seviyelerle 10 yıl makul oluyor. Bunu 20 yıl değilse bile 15 yıla çıkarabilsek biraz da 0.50’lere çekebilsek güzel olur. Firmalar olarak kredi oranlarını 0.45’lere çekebiliyoruz 120 ayda ama bunu 180 aya çıkaramıyoruz çünkü o zaman çok büyük kayıplar yaşıyoruz. Kredi oranlarını 0.50 ve altına çekebilirsek konut piyasası da daha çok canlanacak.”

 

Share
528 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.