Konut Fiyat Düşüşü Hızlandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

17 Ekim 2018

Konut Fiyat Düşüşü Hızlandı

Konutta satışlar azalırken, fiyatlar da geriliyor. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, ağustosta enflasyondan arındırılmış reel konut fiyatları yıllık bazda İstanbul’da yüzde 11.5, ülke genelinde yüzde 6.8 geriledi.

Hedonik Konut Fiyat Endeksi (HKFE), ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0.45 oranında azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.32 oranında arttı. HKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 8.13 azaldı.
Üç büyük ilin hedonik konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, ağustosta bir önceki aya göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 0.46,1.28 ve 0.57 oranlarında azalış gözlendi.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre ise, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 3.68, 5.91 ve 13.30 oranlarında arttı. Türkiye genelinde konut satışları ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12.5 azalırken; ipotekli satışlarda yüzde 67.1’lik düşüş kaydedilmişti. Kur ve faiz artışları nedeniyle inşaatta maliyetler artarken, fiyat ve satışlar hızla düşüyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Share
228 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.