Konkordato Söylentilerine Anadolu’dan Tepki Var | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

02 Kasım 2018

Konkordato Söylentilerine Anadolu’dan Tepki Var

Anadolu iş dünyası konkordato söylentilerinden rahatsız. Birçok ilde gerçekte 10 şirket konkordato ilan etmişken bu sayı dedikodu yoluyla 100’leri geçiyor! 

Ekonomideki yavaşlama, kurlardaki dalgalanma, enflasyon ve faiz oranlarının beklenmedik seviyelere çıkması nedeniyle zor duruma düşen şirketler çıkış yolu arıyor. Bazıları küçülüp üretimi durdururken bazıları da konkordato ilanıyla borçlarını erteletiyor, ödemelerini uzun vadeye yayıyor. Ancak öyle bir dedikodu mekanizması oluştu ki en sağlam şirket hakkında bile konkordatoya gitti söylentisi yayılıyor. İş dünyası temsilcileri, şirketleri itibar suikastine uğratan bu haberlerden şikayetçi…

İbrahim Burkay (BTSO): 
Bursa’da 3 aylık geçici konkordato ilan eden firma sayısı sadece 10. Piyasada konuşulanlara bakarsanız yüzlerce firma var. Asılsız iddiaları ortaya atanlar odanın Disiplin Kurulu’na bildirilsin.

• Ömer Gülsoy(KTO): 
Felaket tellallığı yapmaktan kaçınalım. Kayseri’ye yakışmayan bir takım dedikoduların dolaşmasını tasvip etmiyoruz. Hiç kimse dedikodu üreterek firmaların itibarıyla oynamamalı.

* Mehmet Yılmaz (MTSO) 
Karşılıksız çek sorununun yerini konkordato aldı. Dövizden ve girdi maliyetlerinden dolayı zora düşen şirket çok. Fakat yine de konkordatonun kötüye kullanılması engellenmeli.

• Kerem Toparlar (ESGİAD): 
Konkordato ilanları bu kadar kolay olmamalı ve mahkeme tarafından atanacak komiserlere yapılacak ödeme konusunda hassasiyet gösterilmeli. En önemlisi konkordato süreleri 6 aya çekilmeli.

Kaynak: DÜNYA

Share
327 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.