KKTC’nin Satışları Türklerle Canlandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Mart 2018

KKTC’nin Satışları Türklerle Canlandı

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiye’den gelen alıcılar sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta emlak sektörünün hareketlendiğini söyleyerek “Bu bizler için çok sevindirici bir olay” dedi. 

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Türkiye’den gelen alıcılar sayesinde emlak sektöründe hareketlilik yaşandığı belirtildi. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, “Türk insanı Kuzey Kıbrıs’ı hem yakın görüyor, hem de ayrı bir ülke. O nedenle, Türkiye’den Ada’ya bir kaçış oluyor” dedi.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiye’den gelen alıcılar sayesinde Kuzey Kıbrıs’ta emlak sektörünün hareketlendiğini söyledi. 1974’ten sonra Ada’ya Türkiye’nin elit olarak bilinen kesiminin yatırım yapmaya başladığını belirten Sungur, “İş insanları, doktorlar, askerler Kuzey Kıbrıs’tan emlak almaya başladı. Bu bizler için çok sevindirici bir olay” dedi. Sungur, Rusya, Norveç ve İsveç’ten de yoğun bir talebin olduğunu belirten Sungur, Kuzey Kıbrıs’ta lüks otellerdeki artış sonrası emlak alanında da ciddi bir canlanma olduğunu ifade etti. Sungur, “Otellerde konaklamaya gelenler, buradaki iklimi ve ortamı görünce emlak almak istiyorlar” dedi.

‘ÖĞRENCİLER EV ALIYOR’ 
Üniversitelere gelen öğrencilerin de kira vermek yerine ev satın aldığını söyleyen Sungur, Kuzey Kıbrıs’ın Ortadoğu’nun en güvenli ülkesi olduğuna işaret etti. Haşan Sungur, “Ortadoğu’daki duruma bakıldığında, insanlar
güvenli ve huzurlu yerler arıyor. Bunların en başında gelen ülke ise Kuzey Kıbrıs. Türkiye’den ve bölgeden buraya gelenler bunları dikkate alıyor” dedi. KKTC Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel de, adadaki hayatın rahatlığı ve demokratik ortamının insanları ülkeye çektiğini ifade etti. Coğrafyadaki en güvenlik ülke olduğunu kaydeden İsmet Esenyel, “Biz bakanlık olarak turistlerle anketler yapıyoruz. Anketlerde de güvenlik, demokratik bir ortam ve rahatlık öne çıkıyor” dedi. Çeşme yerine Kıbrıs’a bir yönelme olduğunu anlatan Esenyel, “insanlar her hafta sonu veya 15 günde bir Kıbrıs’a geliyor. Otelde kalmak yerine, emlak sektörüne yöneliyor. Emlak satışları da bu nedenle arttı. İstanbul ve İzmir’den emlak alanların sayısı arttı” dedi. Turist sayısındaki artışın da gözle görülür şekilde olduğunu ifade eden Esenyel, “Geçen yıl turist sayısını yüzde 23 artırdık. Bir milyon 142 bin turist ülkemize geldi. Turistlerimiz; yaşanabilir bir ülke olarak Kuzey Kıbrıs’ta yatırıma da yöneliyor” dedi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de, “Kuzey Kıbrıs kaçış ülkesi haline geldi. Emlak sektöründeki artış ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor” diye konuştu. Cafer Gürcafer, özellikle Rusya, Çin ve Arap ülkelerinden yoğun bir akışın olduğunu söyledi. Kıbrıs sorunu nedeniyle ortada duran ‘mülkiyet sorununun’sadece Avrupalıları korkuttuğuna dikkat çeken Gürcafer, “Rusya, Çin ve Arap dünyası, Rum malı Türk malı noktasına bakmıyor. Huzur için adımlar atıyor” dedi.

Share
198 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.