Kiralık Öğrenci Evlerine Ruhsat | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

14 Ağustos 2017

Kiralık Öğrenci Evlerine Ruhsat

Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) açıklanmasının ardından üniversite kazanan öğrencileri ev bulma telaşı sardı.  Özellikle büyükşehirlerde yurt bulamayan öğrenciler kiralık ev tutmaya şimdiden başladı.
indergi-ögrenciye ev yok.jpg1
Öğrencilerin bu telaşıyla beraber ise emlak sektöründe yeni bir hareketlilik de başladı. İstanbul’da özellikle üniversitelere yakın lokasyonlarda kiralık daire sayıları azalmaya başladı bile. İstanbul’da bu yıl ortalama 100 bin öğrencinin ev kiralaması bekleniyor.
Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde yeni dönem başlıyor.    Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilere konaklama adına hizmet verecek işletmelerin yanı sıra ev sahipleri de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat almak zorunda.
Apartman daireleri için de şart getirildi
Vatan gazetesinin haberine göre, Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikle ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve orta öğretim kurumları ile yüksek öğrenime devam eden öğrencilere barınma hizmeti sunmak amacıyla açılan ve işletilen yurt, pansiyon, apart, stüdyo dairelerin yanı sıra apartman daireleri, ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak.

Share
426 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.