Kira Artış Oranı Yüzde 18.8 | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Eylül 2018

Kira Artış Oranı Yüzde 18.8

2018 Eylül ayı kira artış oranları bugün belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kira artış hesaplamalarında da kullanılan enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,78 artış gösterdi.

Sözleşmesi Eylül ayında yenilenen kiracıya yüzde 18,78 oranında zam yapılabilecek. Bu orandan fazla yapılan zamlar geçerli olmayacak. 2018 Eylül ayı kira artış oranları bugün belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kira artış hesaplamalarında da kullanılan enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,78 artış gösterdi.

Söz konusu enflasyon oranları, meskenlerin kira artış hesaplamalarında kullanılacak. Ancak işyerindeki kiracıların zam hesaplamalarında kullanılması zorunlu olmayacak. Bunun nedeni ise kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu’nda yer alan kira artış hesaplamalası ile ilgili hüküm işyerlerinde 2020 yılına kadar uygulanmaması.

2020 yılına kadar işyerleri için sözleşme serbestisi uygulanıyor. Böylece işyeri sahipleri kiracılarına üretici fiyat endeksi oranlarında zam yapmak zorunda kalmıyor. Ayrıca, sözleşmeye bağlı kalma şartı ile istediği oranda zam uygulayabiliyor. Eğer sözleşmede üretici fiyat endeksi yazıyorsa ÜFE’ye göre, tüketici fiyat endeksi yazıyorsa TÜFE’ye göre zam yapılırken, herhangi bir oran yazmaması halinde zam, mal sahibinin insiyatifine kalıyor.

 

Share
257 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.