Kentsel Dönüşüme Muhtarlar da Dahil Ediliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Kentsel Dönüşüme Muhtarlar da Dahil Ediliyor

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) yeni yönetimi, sektöre yön verecek yeni dönem stratejilerini yaptıkları toplantı ile duyurdu. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, yeni dönemde sektörde pek çok konuyu öne çıkaracaklarını ve takipçisi olacaklarını söyledi.

Toplantıda konuşan GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören ise, Çevre ve Şehircilik Şurası’nda öne çıkan, sektöre ilişkin düzenlemelere dikkat çekti. Öngören, Şehircilik Şurası’nda özellikle kentsel dönüşümün yeniden düzenleneceğini söyledi. ‘Mahalle bazlı’ dönüşümün gündeme geldiğini vurgulayan Öngören, bu dönüşümde ‘muhtar’ların önemli rol oynayacağını ifade etti.

indergi_Kentsel Dönüşüme Muhtarlar da Dahil Ediliyor1Öngören, “Kentsel dönüşümde yeni modeller konuşuluyor. Mahalle bazında dönüşüme sıcak bakılacak. Dönüşümde muhtarlar rol alabilecek. Çünkü orayı en iyi muhtar biliyor. Bir de yatay yapılaşma için kat karşılığı anlaşmaya sıcak bakılmıyor. Yani işin finansmanı emsal artışı ile karşılanmayacak, vatandaş parası, bedeli karşılığı ile müteahhitlik hizmeti alacak” dedi.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, derneğin sektörün tüm paydaşlarıyla yakından çalışarak, şeffaflaşmaya yönelik adımlar atacaklarını söyledi. Feyzullah Yetgin, derneğin önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasında dar ve orta gelirliyi konutsahibi edindirmek için de düzenlemeler gündeme getireceklerini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Orta ve dar gelir gruplarına konut üretimini kolaylaştıracak yeni sermaye piyasası araçlarının üretilmesi gerekiyor. Daha ucuz konut üretimi için arsa maliyetlerinin düşürülmesi konusunda kamu kurumları ile işbirliği içinde düzenlemeler yapılmasını gündeme getireceğiz. Ayrıca Türkiye’de 31 GYO var, bu sayının artması lazım; sermayenin tabana yayılması için halka açıklığın artması gerekiyor. Gayrimenkul finansmanında ise çeşitlilik konusu da gündemimizde olacak.”

Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörünün dünyada yeni trendleri takip edebilmesi için tıpkı Sanayi 4.0 devrimi gibi ‘Gayrimenkul 4.0’ versiyonunu odaklarına alıp dünya ile paylaşacaklarını dile getirdi.

İFM için teşvik şart!

Yeni dönemde İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin hukuki ve vergisel altyapısının düzenlenmesiyle de ilgili konuların takipçisi olacaklarına dikkat çeken Yetgin, bu kapsamda en geç 2018 yılında, sermaye hareketlerinin kolaylaştırılması, vergi düzenlemelerinin yapılması, işlem maliyetlerinin azaltılması ve yabancı mali kurumların yerel piyasalarda çalışabilmesi gibi 4 ayaklı teşvik önleminin alınması gerektiğini ifade etti.

Share
527 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.