Kemerburgaz-Göktürk Hattı Markalı Konut Cennetine Döndü | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Kemerburgaz-Göktürk Hattı Markalı Konut Cennetine Döndü

Göktürk bölgesi, İstanbul’un eski köylerinden biriyken 1990’lı yılların sonunda yakınındaki Kemerburgaz’da Kemer Country’nin yapılmasıyla yapılaşmaya açıldı. Orman arazisi ve bostanlarıyla ünlü bölgede zaman içinde villa ve lüks konut projeleri hayat buldu. Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı’na yakınlığıyla önemi daha da artan bölgede proje yarışı hız kazanmış durumda

indergi-gokturk kemerburgaz-markali konut cenneti

Göktürk bölgesi, İstanbul’un eski köylerinden biriyken 1990’lı yılların sonunda yakınındaki Kemerburgaz’da Kemer Country’nin yapılmasıyla yapılaşmaya açıldı. Orman arazisi ve bostanlarıyla ünlü bölgede zaman içinde villa ve lüks konut projeleri hayat buldu. Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı’na yakınlığıyla önemi daha da artan bölgede proje yarışı hız kazanmış durumda Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da son yıllarda birbiri ardına yeni yerleşim yerleri doğuyor. Geçmişte İstanbul’un bostan sahası olan Göktürk-Kemerburgaz bölgesi de 2000’li yılların başında yerleşim merkezi kimliğine bürünmeye başladı. Kemer Country’nin bölgede hayat bulmasıyla beyaz yakalı kesimin yeni yerleşim alanı olan Kemerburgaz’ın ardından hemen yanındaki Göktürk Köyü de imara açıldı. Lüks villa ve konutların yükseldiği bölgede bundan beş yıl önce 2 bin dolarlar seviyelerinde olan metrekare fiyatları günümüzde 3 bin dolar seviyelerine yükselmiş durumda.

Üçüncü Havalimanı’nın faaliyete geçmesi ve bu yıl tamamlanması planlanan Gayrettepe-Kemerburgaz-Göktürk metro hattının açılmasıyla bölgenin ulaşımının daha rahat hale gelmesi bekleniyor. Kent merkezine yakınlığı, ulaşımının kolay olması ve orman alanının yakınında konumlanması nedeniyle temiz havasıyla tercih edilen Göktürk-Kemerburgaz bölgesinde şu anda yapımı ve satışı devam eden 21 proje bulunuyor. Aralarında Ant Yapı, Özak GYO ve Demir İnşaat’ın da bulunduğu birçok marka da bölgede yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyorlar. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Okay, Üçüncü Havalimanı ve Üçüncü Köprü’nün etkisi ile öne çıkan Göktürk-Kemerburgaz bölgesinde proje geliştirmek üzere yer arayışında olduklarını söylüyor. Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin İstanbul’un yıldızı parlayan bölgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Okay, “Önümüzdeki dönemde bölge daha da değerlenecek. Biz de burada bir proje geliştirmeyi istiyoruz. Butik projelerin geliştirildiği bölgede yer arayışlarımız sürüyor” diyor.

Beyaz yakalıların üssü

Villa ve lüks konut projeleriyle şekillenen bölge alım gücü yüksek A grubu beyaz yakalılara hitap ediyor. Yeni geliştirilen projeler de bu kesime hitap eden projelerden oluşuyor. Bölgenin alım gücü yüksek A ve A+ gruba hitap ettiğine dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Bölgede birbiri ardına butik projeler geliştiriliyor. Buradan konut alan yatırımcı ne istediğini bilen bir kesim ancak aynı kitleye hitap edilen konutlar üretilmesi en büyük risk oluyor. Bu nedenle insanlar için ilgi çekici, ek tatlandırıcılar içeren projeler üretilmesi gerekiyor” diyor. Birçok büyük şirketin bölgede projeler geliştirmek için yer arayışında olduğuna işaret eden Makbule Maya, bölgenin metro hattının devreye alınması ve Üçüncü Havalimanı’nın açılmasıyla daha da değerlenmesinin beklendiğini de vurguluyor.

Bölgede proje geliştirmeye hazırlanan Özak GYO’nun genel müdürü Fatih Keresteci, Göktürk’te yer alan 17 dönümlük arazilerinde 150 üniteli bir konut projesi geliştirmeyi planladıklarını söylüyor. Eyüp Belediyesi’ne bağlı olan bölgede 2B arazilerinin imara açılmaya başladığına işaret eden Fatih Keresteci, “Eyüp Belediyesi 2B arazilerinin imara açılması için çalışmalara başladı. Bölgedeki 2B arazilerinin 2018 başı gibi imara açılması bekleniyor. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte biz de projemize başlayacağız” diyor.

Sakin hayat arayanlara…

Bölgede geliştirilen projeler villa ve lüks konuttan oluşuyor. Nişantaşı, Etiler gibi lüks semtlerden kaçıp daha sakin bir hayat yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bölge, ormana yakınlığı ve temiz havası ile öne çıkıyor. Gelir grubu yüksek kesimin banliyösü de olarak anılan bölgenin önümüzdeki yıllarda geliştirilecek yeni projelerle daha da kalabalık bir bölge haline gelmesi de beklentiler arasında yerini alıyor. Gün İnşaat Genel Müdürü Yüksel Günver, Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin yıllardır İstanbullular için kent merkezinin kaosundan bir kaçış olarak görülen, orman içinde ama şehre çok yakın bir yerleşim bölgesi olduğunu söylüyor.

Bölgede butik projeler geliştirdiklerini ve yeni projeler geliştirmek için de yer arayışlarının sürdüğünü belirten Yüksel Günver, “Bölgede 2006 yılından beri yaptığımız tüm projelerde ölçek açısından butik bir yaklaşımı benimsedik. Daire adetlerinin 30-60 arasında değiştiği projelerde, büyük sitelerde birbirine yabancı kalan yaşayanların, kalabalık içinde deneyimledikleri yalnızlık, kopukluk gibi olumsuz duygularına alternatif bir yaşam modeli sunduk. Bundan sonra da öyle devam edeceğiz” diyor.

Göktürk-Kemerburgaz bölgesinin geleceğin Levent’i olarak anıldığına işaret eden Yüksel Günver, havalimanı ve metro ile birlikte bölgenin değerinin yüzde 70 oranında değerlenmesini de beklediklerini söylüyor. Bölgede yeni projeler geliştirmek üzere çalışmalar da yürüttüklerine dikkat çeken Yüksel Günver, “Kemerburgaz’da 4 bin 200 metrekare alanda kat karşılığı anlaştığımız bir yer var. Bu yılın sonunda bu projeye başlayabiliriz. 20 konutluk butik bir proje olacaktır” diyor.

Neden öne çıkıyor?

• Göktürk-Kemerburgaz bölgesi kent merkezine kolay erişilebilmesiyle,

• Bölgenin bir konseptinin, kimliğinin olmasıyla,

• İstanbul’un huzurlu bir banliyösü olarak konumlandırılmasıyla, • Ormana yakınlığı ve temiz havasıyla öne çıkıyor.

 

Share
812 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.