Katarlıları Kanal İstanbul’a Davet Etti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Katarlıları Kanal İstanbul’a Davet Etti

Expo Turkey by Qatar’da yatırımcılarla önemli görüşmeler yaptıklarını vurgulayan Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Yetim, “Özellikle Kanal İstanbul burada büyük bir heyecan oluşturdu” dedi.

GEÇTİĞİMİZ günlerde güzergahı açıklanan Türkiye’nin ikinci Boğazı olacak Kanal İstanbul, yalnız yurtiçinde değil, yurtdışında da coşkuyla karşılandı. Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Expo Turkey by Qatar’da da Kanal İstanbul çevresinde gerçekleşecek dev yapılaşma için Katarlı yatırımcılarla yapılacak ciddi işbirliklerinin ilk adımları atıldı.

ARSA GÖRÜŞMELERİ

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, Katarlı yatırımcılarla Kanal İstanbul’u ve bu bölgede yer alan portföylerindeki arsalarla ilgili görüştüklerini belirterek, “Özellikle Kanal İstanbul projesi burada büyük bir heyecan oluşturmuş durumda. Bu ilgiyi burada yakinen görme imkanımız oldu” diye konuştu.

Akşam gazetesinin haberine göre, fuara katılan Ertan Yetim, Türkiye’de Avrasya Tüneli, Marmaray, 1915 Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin ardı ardına hayat bulduğunu kaydederek, bu projelerin Türkiye’nin cazibesini artırdığını söyledi.

Son yıllarda Katar’la Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde çok olumlu gelişmeler yaşandığını dile getiren Ertan Yetim, Katar’ın kişi başına düşen milli gelir açısından dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkelerinden olduğunu bildirdi.

İlişkiler Güçleniyor

YETİM, Türkiye’nin, Katar’ın en çok yatırım yaptığı dördüncü ülke konumunda bulunduğunu ifade ederek, bu yakın ilişkinin her geçen gün daha da güçlenerek arttığını vurguladı. Yetim, Emlak Konut olarak yaklaşık 10 milyar liralık yatırım projesi fuara katıldıklarının bilgisini verdi.

 4.6 milyon milyon m2 arazi
Ertan Yetim, Emlak Konut GYO’nun Kanal İstanbul bölgesinde 4.6 milyon metrekare arsası olduğuna dikkat çekerek, “Bu arsalarda neler yapabileceğimizi Katarlı yatırımcılarla görüşeceğiz” dedi. Yetim, arazilerde 23 bin adet civarı konut inşa edilebileceğini belirterek, burada hasılat paylaşımı modelinin esas olacağını belirtti.
Katarlı yatırımcıların gayrimenkul sektörüne ilgisi hızla artıyor.

Oatari Diar 2. Boğaz’ı incelemeye geliyor
ERTAN Yetim, fuarda Katarlı yatırımcıların yanı sıra Emlak Konut ölçeğindeki şirketin yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Kanal İstanbul büyük bir heyecan oluşturmuş. Bir çalışma grubu kurup, bakmak istiyoruz.” Emlak Konut GYO’nun Kanal İstanbul arazileri için görüştüğü şirket ise Katar devletinin de ortak olduğu, aynı zamanda İstanbul Ataköy’deki Sea Pearl’ün de ortağı olan Oatari Diar.

CİDDİ ARTIŞ VAR

Geçtiğimiz günlerde güzergahı açıklanan çılgın projenin çevresindeki arsalar dikkat çekiyor.
YETİM, mütekabiliyet sonrası Türkiye’de yabancı yatırımcılar için birçok düzenlemenin de ardı ardına hayata geçtiğini kaydederek, bugün yaklaşık 4-5 milyar dolar seviyesinde olan yabancı yatırımcı payının bu ve benzeri yeni düzenlemelerle yakın vadede 10 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını bildirdi.
Fuarda devlet tarafından hayata geçirilen bu teşvikleri anlattıklarını dile getiren Yetim, “Hükümetin sağladığı teşvikler sayesinde Katarlı yatırımcıların gayrimenkul sektörümüze yönelik var olan ilgisi ciddi şekilde arttı. Bunu bugün daha iyi gözlemledik” dedi.

Share
497 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.