Kat Mülkiyetine Dikkat | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

27 Temmuz 2017

Kat Mülkiyetine Dikkat

Kat mülkiyeti tapusu sayesinde kişiler almış oldukları mülkiyetin kurallara uygunluğunu teyit edip, olası problemlerin önüne geçmektedirler. Belediye tapusu sayesinde ise belediyenin belirlediği tüm kurullara uyumluluğun ispatlanması sağlanmaktadır.

Günümüz dünyasında hızla yükselen inşaat sektörü beraberinde çeşitli soruları doğurmakta ve “Belediye Tapusu ile kat mülkiyeti arasındaki fark nedir?” sorusu da bunlar arasında yer almaktadır.

Kurumsal nitelikli bir yapının içerisinde olmayan müteahhitler tarafından fazlaca suistimal edilen tapu işlemleri, birçok dolandırıcılığa gebe bir konu olarak vatandaşların karşısına çıkabilmektedir. Mülkiyet alım-satımlarında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için gerekli prosedürlerin en ince ayrıntısına kadar takip edilip incelenmesi ve satıcı tarafının bu konudaki hassasiyetinin ölçülmesi çok önemlidir.

Satıcının daha fazla kazanma arzusuyla belediye tarafından onaylanması gereken ve vatandaşların can-mal güvenliği için çok önemli olan “itfaiye raporu veya sığınak raporu” gibi prosedürleri yerine getirmemesi oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Sadece bununla da kalınmayıp, belediyeye sunulan inşaat projesinde yer alan metrekare planlarının genişletilerek imar yönetmeliğine aykırı davranılması da alımı gerçekleştirecek vatandaşlar açısından büyük sorun teşkil etmektedir. Zira ilerleyen süreçte belediye tarafından uygulanacak herhangi bir cezai işlemin muhatabı inşaattan sorumlu kurum veya kişi değil satın alan vatandaş olacaktır.

 

Share
348 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.