Kat Mülkiyet İsteyene Uyarı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

22 Temmuz 2018

Kat Mülkiyet İsteyene Uyarı

İstanbul Zirve Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Akpınar, “İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaş isterse kat mülkiyetli tapuya geçiş yapabilir. Ancak başvuruda verdiği bilgiler örtüşmediği takdirde tapu hakkını kaybedebilir” dedi.

İSTANBUL Zirve Yapı Denetim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Akpınar, İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaşın bu süreçten sonra isterse kat mülkiyetli tapuya geçiş yapabileceğini belirterek, “Vatandaşın başvuru esnasında verdiği bilgiler, binanın proje ölçüm çalışmaları ile örtüşmediği takdirde tapu hakkını kaybedebilir.” dedi.

İstanbul Zirve Yapı Denetim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Akpınar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 13 milyona yakın yapıda ruhsat sıkıntısı bulunduğunu ve bu nedenle İmar Barışı’nın yürürlüğe girdiğini söyledi.

Burada, imara aykırı veya mülkiyet sorunu çözülememiş, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış yapıların kayıt altına alınması için getirilen bir yasal düzenlemenin söz konusu olduğunu aktaran Akpınar, bu düzenleme ile istisna tutulan alanlar hariç imar ve mülkiyet sorunu olan tüm yapılara yasallık kazandırılmasının amaçlandığını anlattı.

Akpınar, İmar Barışı’nın 31 Aralık 2017’ye kadar inşa edilen binaları kapsadığını anımsatarak. başvuruların 31
Ekim’e kadar devam edeceğini hatırlattı. İmar Barışından yararlanmak için yapı maliklerinden herhangi birisinin veya vekilinin başvurması gerektiğini dile getiren Akpınar, e-Devlet ve bakanlığın açtığı irtibat büroları üzerinden Yapı Kayıt Belgesi Formunun doldurulmasıyla başvuru yapabileceğini aktardı.

Akpınar, Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaşın bu süreçten sonra isterse kat mülkiyetli tapuya geçiş yapabileceğini kaydederek, bunun için mevcut binanın projesinin çizilmesi gerektiğini, bundan dolayı da mühendislik, yapı denetim büroları ile iş birliği yapılmasının lazım geldiğini bildirdi. Binanın projesi çizildikten ve onay aldıktan sonra kat mülkiyeti tapusunu vatandaşların alabileceğini aktaran Akpınar, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu süreçte vatandaşın başvuru esnasında verdiği bilgiler, binanın proje-ölçüm çalışmaları ile örtüşmediği takdirde tapu hakkını kaybedebilir. Alınan yapı kayıt belgesi iptal edilebilir ve yanlış beyandan dolayı devletle barışmayı beklerken bir de davalık olunabilir. Bundan dolayı bizim vatandaşlarımıza tavsiyemiz, ilk olarak alanında uzman mühendislik büroları veya yapı denetim kuruluşları ile çalışmalarıdır. Arazi çalışmaları yapılarak yapı ölçümlerinin tespiti yapıldıktan sonra vatandaşlarımızın Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunmalarını öneriyoruz. Ayrıca bu kanunla beraber, iş yeri ruhsatıyla yaşanan yapının imarla ilgili sorunları da ortadan kalkmış olacak.”

 

Share
309 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.