Kartal’da Yeni Binanın Temeli Atıldı

26 Mart 2019 - 15:01

Kartal’da çöken bina ile kontrollü şekilde yıkılan 7 apartmanın yerine yapılacak apartmanlar için temel atıldı. Proje yatay mimariye uygun ve az katlı olacak.

İstanbul Kartal’daki Sema Sokak’ta 6 Şubat günü çöken Yeşilyurt Apartmanı ile riskli olduğu için yıkılan 7 binanın hafriyat kaldırma işlemi tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün sabahtan itibaren yıkılan binaların yerine yenileri için temel atılmaya başlandığını duyurdu. Bakan Kurum, “Yatay mimari esaslı dönüşümü yapmak ve vatandaşları deprem riskinden kurtarmak için kentsel dönüşümü başlattık” dedi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren İnşaat Şefi Oktay Yıldız da “Temel betonuna başladık. Çalışmalara hızlı bir şekilde devam ediyoruz” diye konuştu. 21 kişiye mezar olan 8 katlı Yeşilyurt Apartmanı enkazında 14 kişi yaralı olarak kurtulmuştu. 1992’de yapılan binanın 5 kat ruhsatı olduğu, sonraki 3 katın kaçak olduğu, inşasında deniz kumu ve deniz kabuğu kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Büyükçekmece’ye çifte müjde
Büyükçekmece AK Parti Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal’ı ziyaret eden Bakan Kurum, ilçeye Millet Parkı ve TOKİ aracılığıyla sosyal konut yapacaklarını söyledi.
YENİLENMESİ gereken 6,7 milyon konut olduğunu söyleyen Bakan Kurum, öncelikli dönüşümlerden başlamak üzere yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedeflediklerini, böylece 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamlayacaklarını söyledi.

Kaynak: AKŞAM

    Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

    © 2014 İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi Tüm Hakları Saklıdır.