Kartal'da Riskli Binalar Yıkılacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Şubat 2019

Kartal’da Riskli Binalar Yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da çöken binanın çevresindeki 8 apartmanın riskli bulunduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da çöken binanın çevresindeki 8 apartmanın riskli bulunduğunu belirterek, “Hak sahipleriyle görüştük. Bu binaları da süreç içerisinde yıkacağımızı ve alanın tamamında kentsel dönüşüm projesi yapacağımızı kendilerine ilettik” dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte çöken binanın enkazının bulunduğu yerde açıklama yapan Kurum, 4 gündür arama kurtarma faaliyetlerinin yürütüldüğünü hatırlatarak, çöken binanın çevresindeki alanın tamamını incelediklerini anlattı. Vatandaşlara bakanlık olarak kira desteği verileceğini ve inşa sürecini TOKİ ile yürüteceklerini belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Riskli bina tespiti yaptığımız her binayı, yıkılması gerekiyorsa yıkacağız, güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirilmesi noktasında uyarılarda bulunacağız. Buna ilişkin başvuruları vatandaşlarımız bakanlığımıza yapabilir” diye konuştu. Bakan Kurum, vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Riskli binanız varsa, şüpheleniyorsanız bakanlığımıza ücretsiz olarak bunların tespitini yaptırın. Bu tespitlerin yapılmasına müteakip, gerekirse alanın tamamında bu projeyi yürütebiliriz. Devletimiz bu noktada her türlü yardıma hazır “diye konuştu.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre; Kartal’da çöken binada 934 personel, 227 araç ve 8 arama kurtarma köpeği ile başlatılan arama kurtarma çalışmaları sona erdi. Olayda 20 vatandaş ve bir Orta Asya kökenli misafir hayatını kaybetti, 14 vatandaş yaralı olarak kurtarıldı. Bölgede riskli görülen 11 binadaki 135 hane güvenlik nedeniyle tahliye edildi, buralarda ikamet eden vatandaşlara Valilikçe konaklama hizmeti sunuldu.

Öte yandan 21 kişinin yaşamını yitirdiği çöken binanın çevresinde, risk oluşturan apartmanlardan ilkinin yıkımı başladı. Çökme tehlikesi olduğu için daha önce boşaltılan 10 katlı binadan, itfaiye asansörü ile apartman sakinlerinin sadece değerli eşyalarını almalarına belirli bir süre imkan verilmişti.

Yıkım için gerekli araçlar alana getirilerek, enkaz alanı tamamen boşaltıldı ve güvenlik anonsları yapıldı.

Kaynak: DÜNYA

Share
293 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.