Kardemir, Filyos Limanına Talip  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ocak 2019

Kardemir, Filyos Limanına Talip 

Kardemir, yapımı devam eden Filyos Liman projesinin üst yapısına ve işletilmesine talip oldu. Filyos limanı tüm Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olacak 

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR AŞ.) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, beraberinde başkan vekili Ömer Faruk Öz ve Yönetim Kurulu üyesi Osman Kahveci’den oluşan heyetle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı makamında ziyaret etti. Filyos Liman Projesinin ele alındığı ziyarette, KARDEMİR, altyapı yatırımlarının tamamlanmasından sonra Filyos Liman Projesinin üst yapısına ve işletilmesine talip olduğunu Bakan Turhan’a iletti.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç gerçekleştirilen ziyarette ile ilgili yaptığı açıklamada, Filyos’ta çok büyük bir liman projesinin altyapı yatırımları devam ettiğini kaydederek şunları söyledi: “Yatırımın devam ettiği liman bölgesinde geçtiğimiz haftalarda bizzat yerinde görmüş ve incelemiştik. Bu yıl tamamlanacak olan Çelikhane yatırımları ile birlikte kapasitelerimizi 3,5 milyon tonlara taşımış olacağız. Bu üretim için yaklaşık 8 milyon ton civarında hammadde ve mamul malzeme elleşleyebileceğimiz bir limana ihtiyacımız var. Yine bilindiği gibi KARDEMİR olarak son 6-7 yıldır liman operasyonlarımızı ağırlıklı olarak şirketimize ayrılan kapasite doğrultusunda Eren limanlarından gerçekleştiriyoruz.”

Güleç şöyle devam etti:

“Şirketimizdeki kapasite artışları doğrultusunda gerek ihracatımızda, gerekse ithalatımızda rekabet gücümüzü artırmamız için Filyos limanı olmazsa olmazımız. Tüm bölge için de büyük önem taşıyan bu liman, aynı zamanda tüm Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olacak, bölgemizi önemli bir ticaret ve sanayi merkezi ve lojistik üssü haline getirirken, ülkemizi de denizcilik alanında bölgesel liderliğe bir adım daha yaklaştıracaktır.

Kaynak: İstanbul Gazetesi

Share
172 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.