Karadağ'ın Dev İhalelerine Türkler Talip | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

21 Mayıs 2019

Karadağ’ın Dev İhalelerine Türkler Talip

Balkanların hızla gelişen ülkesi Karadağ’da dev ihalelere Türkiye’den ilgi büyük. İki havalimanının yenilemesi ve işletilmesi için ihale açan ülkede, gelen 25 teklifin beşi Türk konsorsiyumlarından. 

TAV, Limak, Cengiz, MAPA İnşaat, İÇTAŞ İnşaat Karadağ’ın iki havaalanının yenilenme ve işletmesine talip oldu. Karadağ Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Osman Nurkoviç, havalimanı ihalelerine 25 teklif geldiğini bunun beşinin Türkiye’den konsorsiyumlar olduğunu belirtti. Nurkoviç, ayrıca firmaların otoyol ihaleleri ile de ilgilendiğini söyledi.
Balkan coğrafyasını radarına alan Türk yatırımcılar, sanayiden tarıma, altyapıdan üst yapıya kadar çok sayıda proje için düğmeye bastı. Karadağ’da bu ülkelerden biri. Karadağ Ulaştırma Bakanı Osman Nurkoviç, Karadağ-Türk İş Adamları Derneği (KATİAD) Başkanı Necmi Saykun
ve beraberinde gazetecilerle yaptığı sohbette ülkesindeki yatırım projelerini anlatırken, Türk firmalarının aktif yapısına ve tecrübesine dikkat çekti.
Karadağ’da iki havalimanı bulunduğunu belirten Nurkoviç, “30 yıllık kiralama için ihaleye çıkıyoruz. Yenileme ve işletme. Havalimanlarmı büyütmek istiyoruz. 2018 yılında iki havalimanının kapasitesi 2.5 milyon yolcuydu. Her sene yüzde 10 artış yaşanıyor. Yolcu sayısının 10 sene sonra 2 katına çıkacağını tahmin ediyoruz. Tabiki bu artış, çok daha yüksek olabilir” diye konuştu. 

Havalimanları için şu ana kadar 25 teklif geldiğini anlatan Nurkoviç, “Türkiye’den beş teklif var. İhaleye tek başına giren firmalar da var, konsorsiyum olarak girenler de olacak. Şu ana kadar TAV, LİMAK, CENGİZ, MAPA, İÇTAŞ gibi firmaların talip olduklarını biliyoruz” dedi. İki havalimanı için üç yılda 80 milyon euro yatırım öngördüklerini anlatan Nurkoviç, “30 yılda 200 milyon euro yatırım bekliyoruz. İkinci şartta; yatırımcıların devletin bütçesine 100 milyon euro hibe vermesi gerekiyor. Senelik cirosundan yüzde 10 Karadağ devletine pay verecek” değerlendirmesini yaptı.

Limak ve TAV Balkanlar da etkin
Öte yandan Limak, Kosova’da Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nı işletiyor ve Makedonya’nın başkenti Üsküp’te de oldukça büyük bir karma projeye başladı. TAV ise Makedonya’nın Üsküp ve Ohri havalimanlarını işletiyor.

Çinliler de teklif verdi
Tamamı 5.4 milyar euroya mal olacak otoyol ihalelerinin ise etap etap yapılacağına dikkat çeken Nurkoviç, ihale tutarları ve aşamaları ile ilgili bilgiler de verdi. Nurkoviç, “Otoyol ihalesinin ilk etabı bitirme aşamasındayız. Evrakları hazırlıyoruz. İhaleye çıkacağız. Şu anda kimseye vermedik, ihaleye çıkaracağız. Çinliler çok iyi iş yapıyorlar, ciddi teklifte bulunuyorlar ama diğer şirketlere de bakacağız. 58 kilometre ilk etap 280 milyon euro. Toplam 3 etap 58 kilometre Sırbistan sınırına kadar. En iyi teklifte bulunan alacak. Türk işinsanlarını bekliyoruz, onların gelmesini diliyorum. Otoyol dışında da ihaleler olacak. Avrupa fonlardan da yatırım alıyoruz. Karadağ küçük bir ülke ama çok projemiz var. Budva’da 200 milyon euroluk bir yol yapılacak” diye konuştu.

Kaynak: DÜNYA

Share
8 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.