Kanal İstanbul’un Taşı Toprağı Altın | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Mayıs 2018

Kanal İstanbul’un Taşı Toprağı Altın

Kanal İstanbul’un güzergâhında yer alan Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’de bugüne kadar 1000 kata varan fiyat artışı yaşandı. Bölgede yüzde 50 ilave artış beklenirken Kanal İstanbul’un çevresindeki projeler de ihya oldu. Kayabaşı, Hoşdere ve Küçükçekmece’de çalışmalar yaptıklarını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum, “30 projede 22 bin konut hayata geçecek” dedi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011’de açıkladığı ve kamuoyunda ‘çılgın proje’ olarak bilinen Kanal İstanbul, güzergahında yer alan Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’ün taşını toprağını altına çevirdi. Projenin gündeme geldiği günden bu yana 1000 kata varan fiyat artışlarının görüldüğü üç ilçede önümüzdeki dönemde yüzde 50 civarında ilave fiyat artışı bekleniyor. Dev proje sadece yurtiçinden değil yurtdışından da yatırımcı çekecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın verdiği bilgiye göre, proje Küçükçekmece Gölü’nden başlayarak, Sazlısu Barajı’ndan Terkos Barajı’nın doğusundan Karadeniz’e çıkacak. Güzergâhı ise 45 kilometre olacak. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Kanal İstanbul’un sadece İstanbul için değil, tüm Türkiye’nin geleceğinde etkili olacak bir proje olduğunu dile getirdi. Maya, “Megalar üstü bir projeden bahsediyoruz. Sadece İstanbul, sadece Avrupa yakası değil; tüm Türkiye için değeri büyük bir proje. Sadece bugünden yarına olacak gelişimiyle değil yıllar boyu gelişimini ve değer artışını konuşacağız. Yıllar içinde çok daha iyi şekillenecek” diye konuştu.

Söylentisi yetti 
Kanal İstanbul’dan önce ciddi talep almayan bölgede, dev projeyle ilgili söylentiler bile önemli bir hareket sağladı. Söylentilerden önce oldukça düşük fiyatlardan el değiştiren konutlar 4’e katlarken, vasıfsız araziler ise tam 100 kat değer kazandı.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Bakan Arslan’ın açıklamasıyla İstanbul’un yeni gelişme bölgesinin de tam olarak resmileştiğini söyledi. Özelmacıklı, “Yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda olacak bu kanalla beraber birçok yeni gelişme modeli ve gayrimenkul alanları oluşacak. Bunlar da Türkiye ve İstanbul için önemli bir avantaj. Hatta bunun için yeni bir kıta oluşuyor diyebiliriz” dedi.

Konut fiyatları da arttı 
Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, Küçükçekmece’de konut fiyatlarının son 4 yılda yüzde 60 artış gösterdiğini anlattı. Küçükçekmece’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin TL’ye ulaştı. Başakşehirde, Kanal İstanbul projesinin güzergahının netleşmesiyle daha da ön plana çıkıyor. Endeksa.com verilerine göre Başakşehir’de son 4 yıllık konut değer artışı yüzde 44, ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 200 TL. Arnavutköy’de ise son 4 yıllık konut fiyatı artışı yüzde 127. İlçede ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 200 TL. Esenyurt’ta ise son 4 yılda konut fiyatları yüzde 83 artış gösterdi.

Artışlar devam edecek 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Kurumsal Kalite ve İş Geliştirme Yönetici Yardımcısı Gamze Ertaş Karcıoğlu, uzun süredir üzerinde çalışılan Kanal İstanbul projesinin güzergahını oluşturan Küçükçekmece-Sazlıdere Durusu hattında önemli değerler oluştuğunu kaydetti.

30 projede 22 bin konut 
Kanal İstanbul’un resmî güzergâhının açıklanmasının ardından gözler bölgede konut projelerine de çevrildi. Küçükçekmece, Ispartakule, Kayaşehir ve Hoşdere’de yer alan projelerin güzergâhın kesinleşmesiyle değerine değer katması bekleniyor. Uzmanlara göre şehre uzaklıkları nedeniyle şimdiye kadar istenen primi yapamayan projeler Kanal İstanbul’la birlikte yüksek değer artışı yaşayacak. Öte yandan müteahhitler bölgedeki boş arazilerde proje geliştirmek için kolları sıvadı.

Kayaşehir Toplu Konut Alanı 
Avrupa Konutları Başakşehir Nidapark Kayaşehir Evvel İstanbul Kayabaşı Emlak Konutları Palladium Kayaşehir Kuzey Yakası Güzergâhtaki projelerde ezici çoğunluğun Emlak Konut GYO’ya ait olması dikkat çekiyor. Şirket özel sektör işbirliğiyle Kayabaşı, Hoşdere, Küçükçekmece hattında 30 projede yaklaşık 22 bin konut hayata geçiriyor. Bunlardan 17’si tamamlanırken, 13’ü ise devam ediyor.

INDERGİ

Share
966 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.