Kamu Bankaları Konut Faizlerini Düşürecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Kamu Bankaları Konut Faizlerini Düşürecek

Ziraat önderliğinde bankalar yeni kampanya başlatacak. Konut faizi %1’e çekilecek!

Başbakan Binali Yıldırım, Ziraat Bankası önderliğinde çok kısa sürede konutta stoklarının azalmasına ve piyasanın hareketlenmesine yarayacak bir kampanya açıklayacağını söyledi. Paket, konut kredisi faizlerinin yüzde 1’e düşmesini hedefliyor.

Dünya gazetesinin haberine göre, bankalar, konut sektörünü hareketlendirecek ve stokları azaltmaya yönelik bir kampanya başlatacak. Bu hafta kamuoyuna açıklanması beklenen kampanya kapsamında faiz indirimi ve vade uzatımı gündemde. Ayrıca sektörün önde gelen bankalarının da kampanyaya dahil olabileceği dile getirildi. Şu an sektörde aylık ortalama yüzde 1.25-1.35 seviyelerinde olan konut kredisi faizlerinin yüzde 1 ve altına çekmenin hedeflendiği vurgulandı.

Konut sektöründe imar barışı, vergi avantajının ardından şimdi de yeni bir kampanya başlayacağını müjdeleyen Başbakan Binali Yıldırım, Ziraat Bankası’nın konut sektörüne yönelik kampanya başlatacağını duyurdu.

Sözümüzü aldık; faizler inecek”

Türkiye’nin son 15 yıldaki büyümesinin arkasında bankacılık sektörü olduğunu belirten Yıldırım, bankacılık sektörüne şu şekilde seslendi: “Sizin arkanızda da millet var. Millet paraları getirip yatırmasa siz ne yapacaksınız? Kaynak millet. Siz de bunu Türkiye’nin büyümesine kalkınmasına ayırıyorsunuz. 15 Temmuz sonrası duruşunuz ve hemen pazartesi günü her şeyi normale döndürmeniz hiçbir olağanüstü hal yokmuş gibi davranmanız milletimiz hükümetimiz nezdinde büyük bir beğeni kazanmıştır. Daha sonra ABD seçimleriyle birlikte küresel anlamda gelişen piyasalarda dalgalanma oldu ve orada da döviz kuru dalgalanmaya maruz kaldı çok hızlı şekilde hükümet olarak toplandık kararlar aldık. 2017 için bu kararları uygulamaya koyduk. KGF sayesinde dünyayı bile şaşırtan büyüme yaşandı. Bunun doğrudan tüketime değil üretime gittiğini büyümede gördük. Sizden beklediklerimiz de var, yüksek faiz sizin için iyi değilse indirelim, hem kar edin hem siz kazanın hem de memleket kazansın. Tamam mı? Daha çok kazanmak için faizlerin inmesi gerekir. Burada bu sözü aldık. Biz de enflasyonu aşağı çekeceğiz.”

Kârınızda gözümüz yok”
Başbakan Binali Yıldırım, ayrıca faizleri aşağı çekmek için birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyleyerek “Kredi maliyetlerini küçültmek için birlikte hareket ederiz. Böylece yüksek faizden olan memnuniyetinizi de sona erdireceğiz. Düşük faizde daha makul kâr edeceksiniz. Kârınızda gözümüz yok, çarklar dönmezse ettiğiniz o az kârlardan da olursunuz” dedi.

Yeniden yapılandırmanın da suç olmadığını söyleyen Yıldırım, ama kontrollü gitmek gerektiğini vurguladı. TBB Başkanı Hüseyin Aydın’ın, “Hatalar yapıyoruz, bunlardan ders almaya çalışıyoruz, farklı davranan olabilir. Münferit yapılan yanlıştan dolayı sektörün çok fazla hırpalanmaması gerektiğini düşünüyoruz” sözlerini hatırlatan Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Karar aldığınız zaman birisi mızıkçılık ederse o işten hayır gelmez. ‘Kredi hacmini genişleteceğiz, mevduat faizlerinde daha makul politika izleyeceğiz’ diye bir karar alırsanız TBB’den herkesin uyması lazım, tek seslilik olmalı. Alman kararlarda birliktelik olmadığını anladım. Biz şimdi kentsel dönüşümde bir kural getirdik, maliklerin yüzde 100’ünün rızasını almaya gerek yok; yüzde 51 rızası alınınca o iş tamamdır. İşinize yarayacaksa size de öyle bir düzenleme yapalım. Birlikte hareket edeceksek bu fedakarlığı gönüllü bazda yapmak esastır, ama memleket menfaati gerektiriyorsa hoşa gitmeyen kararlar alınması gerekiyorsa bundan da çekinmeyiz.”

Konutta çarklar yeniden harekete geçiriliyor

Sektör firmaları, yeni düzenlemeleri şöyle değerlendirdi:

Teknik Yapı ve İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım “Kamu bankalarının faiz indirimi ve konut alımı için kampanya başlatmaları çok çok önemli bir hamle. Ancak Merkez Bankası ve özel bankalarının bu kampanyaya dahil olması gerekir” dedi. Vergi indirimlerine de değinen Durbakayım, “Bu konuda isteğimiz KDV’nin küçük konutlarda sıfırlanması, büyük konutlarda sürmesi idi. Ayrıca mâliyede bekleyen 60 milyar lira tutarındaki KDV alacaklarımızın dağıtılmasıydı. Bu sektöre ciddi bir can suyu olacaktı. Ancak bunlar şimdilik vazgeçildi. Seçime kadar olan bu dönemde tekrar bir ek karar alınırsa o da sektörde bir ivme katacaktı. Ancak biz bunu seçime öncesi çıkan hızlı bir çalışma olarak görüyoruz. Seçim sonrası sektörün beklentilerine uygun çalışmalar yapılacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Mevcut konut stoğunu azaltır
DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise “Bu sürece başta Ziraat Bankası olmak kaydıyla bankacılık sektörünü dahil etmek hem oyuncular nezdinde mevcut konut stoğunu azaltır hem de iç piyasada likidite döngüsünü hızlandırır” değerlendirmesini yaptı.

Banka kredili satışları artıracak
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı da faiz indiriminin gayrimenkul sektörü özelinde de uzun zamandır tüketici ve üretici tarafından beklenen haber olduğunu belirterek, “Konut kredi oranlarında uygulanan faiz fiyatlamasında geleceği müjdelenen ciddi bir indirim satışlara direkt olarak olumlu yansıyacaktır. Kamu bankaları ile birlikte özel sektördeki bankaların da katılım sağlaması, banka kredili satışlarda ciddi bir iyileşmeyi beraberinde getirecek ve tüketici talep ettiği gayrimenkule çok daha rahat ve düşük maliyetli olarak ulaşabilecektir. KDV ve tapu harçları düzenlemesi sonrası atılan bu adım, sadece gayrimenkul sektörü için değil genel ekonomiye getireceği katkı anlamında da oldukça önemli” dedi.

İNTES Yönetim Kur. Bşk. Celal Koloğlu:
Konut sektörü bu zorlu sınavdan başarıyla çıkacaktır
“2018 yılında döviz kurlarındaki yükseliş ve enflasyon oranlarının beklentilerin üzerinde yükselmesi konut satışlarına bir ölçüde sirayet etmiş, satış rakamlarında kısmı de olsa düşüş yaşanmıştır. Ancak konut sektörü bu zorlu sınavdan başarıyla çıkacaktır. KDV oranları ve tapu harçlarına ilişkin söz konusu düzenleme konut sektöründeki büyümeye ve satış rakamlarının yeniden artış sürecine olumlu katkılar sunacaktır. Genel olarak inşaat sektörü açısından ise hükümetimizin 2018 yılında yapısal reformları ve yatırımları teşvik edici politikaları sürdürmesi durumunda, kamu altyapı yatırımlarının ve özel sektör projelerinin yansımalarıyla inşaat sektöründeki büyüme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz. ”

MESA Yön. Kur. Bşk.Erhan Boysanoğlu:
İndirimler kaba olmalı
KDV ve tapu harçlarındaki bu indirii geçmişte sektöre önemli katkılarda bulunmuştu. Ancak uygulamanın bitiminden sonraki satış durgunluğu ilk hareketli uygulamanın getirdiği satış artışını çok olumsuz etkilemekte. İnşaat sürecinin üç, dört yıl olduğunu düşünürsek, MESA olarak biz, bu indirimlerin kalıcı olarak uygulanması tekrarlıyoruz.

Konut-Der Başkanı Altan Elmas:
KDV oranı yiizde 0.99 olmalı
300 bin liraya kadardan konutlardan KDV oranının yüzde 0.99 olmasını beklediklerini açıklayan Altan Elmas, “Bu şekilde daha geniş kitlelerin konut sahibi olması bekleniyor. Bu rakamın üzerinde ise oranların kademeli olarak yüzde 5 ve 10 olması ideal” dedi.

Share
406 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.