HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

Kağıthane’ye Riskli Alan Kararı - İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

Kağıthane’ye Riskli Alan Kararı

11 Temmuz 2019 - 12:02

Kağıthane’de bir binanın çökmesi sonucunda faciadan dönülen Yahya Kemal Mahallesi sınırları içinde bulunan bazı alanlar “riskli alan” ilan edildi.

İstanbul’un Kağıthane ilçesinde bazı alanlar “riskli alan” ilan edildi. Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Kağıthane’ye bağlı Yahya Kemal Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanların “riskli alan” ilan edilmesine karar verildi.

Söz konusu karar, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2’nci ve ek 1’inci maddeleri gereği tarafından verildi.

Yahya Kemal Mahallesi’nde Akıncı Sokak üzerinde bulunan inşaat alanındaki kazı çalışmaları sonucunda önce istinat duvarı ardından da bir bina çökmüştü. 

Ölen ya da yaralananın olmadığı olayda büyük panik yaşanmıştı. Olay sonucunda yetkililerin incelemesi sonucunda çökmek üzere olan bir bina da iş makineleriyle kontrollü olarak yıkılmıştı. Facadan dönülen olay sonrasında alan üzerinde bulunan hasar gören 24 bina hakkında da yıkım kararı verilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, Kağıthane’de istinat duvarının çökmesi sonucunda saha incelemesi yaptıklarını kaydederek, 42 bin metrekarelik alanda 176 binanın bulunduğu bölgeyi kentsel dönüşüm projesi olarak belirlediklerini açıkladı.

Kaynak: HABERTÜRK

    Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

    © 2014 İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi Tüm Hakları Saklıdır.