Kağıthane’de Gönüllü Dönüşüm-Yenileme Planları Uygulanıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Kağıthane’de Gönüllü Dönüşüm-Yenileme Planları Uygulanıyor

Kağıthane’nin, tarihi bir yerleşim olmasına rağmen imarsız yapılaşmaya maruz bırakıldığı için çok ağır şehircilik problemlerini yaşamış bir olduğunu ifade eden Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, ilçeyi 2004 yılından bu yana çağdaş ihtiyaçlar paralelinde rehabilite etmeye çalıştıklarını söyledi. İndergi’nin Temmuz sayısında yayınlanan röportajda, Kağıthane’nin, son yıllarda gözle görülür bir değişim ve atılım yaşadığına dikkat çeken Kılıç,  ilçede Gönüllü Dönüşüm-Yenileme planları uyguladıklarını vurguladı 

ESRA ÖZSÜMER

Kağıthane, son yıllarda İstanbul’da yeni ve nitelikli konut projelerinin yoğun olarak geliştirildiği bir bölge olarak hem konut üreticilerinin hem de konut alıcılarının yakın takibinde. Ayrıca birbiri ardına yükselen A sınıfı ofis projeleri  de ilçenin yeni karakteristiğini belirliyor.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç da ilçenin, son yıllarda gözle görülür bir değişimi ve atılımı yaşadığını belirterek Kağıthane’de, İstanbul’un yeni ve nitelikle bina projelerinin yanı sıra bu gelişime uygun çevre düzeninin de gerçekleştirildiğini söyledi.

indergi-kagithane belediye baskani‘Eski fabrikalar konut ve ofis oldu’

Tarihi bir yerleşim olmasına rağmen imarsız yapılaşmaya maruz bırakıldığı için çok ağır şehircilik problemlerini yaşamış olan Kağıthane’yi 2004’ten beri çağdaş ihtiyaçlar paralelinde rehabilite etmeye çalıştıklarını ifade eden Kılıç “Bu süre zarfında ilçe adeta gömlek değiştirdi. Daha iyiye doğru bir atılımın içindeyiz. Eskiden insanlar buradan başka yerlere taşınırken, şimdi Kağıthane’ye taşınıyor. Bunu fark ettiğimizde oluşan yeni nesnel durumu “Kağıthane’de Mutluyum” ifadesiyle sloganlaştırdık” dedi. Öteden beri yaptıkları bütün çalışmaların, ortaya koydukları projelerin de bu ifadenin altını doldurmaya yönelik olduğunu anlatan Kılıç, “Çöküntü alanı haline gelmiş eski fabrika alanları, konut ve ofis alanlarına dönüştü ve bu alanlara yaşam geldi. Kağıthane’nin demografik yapısı değişiyor. Yeni bir profil oluşuyor. Biz de bunun bilincindeyiz ve Kağıthanelilerin sosyo-kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak yeni projeler yapma gayreti gösteriyoruz” dedi.

‘Kentsel dönüşüm alanımız yok’

Kağıthane’de bilinen anlamıyla  ‘kentsel dönüşüm alanı’ bulunmadığına vurgu yana Başkan Fazlı Kılıç, buna karşılık ilçede ‘Gönüllü Dönüşüm-Yenileme planları’ uygulandığını belirtti. İlçenin yeni bir bakış açısıyla yenilenmeye ihtiyacı bulunduğunu anlatan Fazlı Kılıç “Yerinde/gönüllü dönüşümlere hız verdik ama öncelikle ilçenin imar planları bitirdik.

Tarihi miras gözetilerek koruma alanları da oluşturuldu. Sanayi tesisleri buralardan çıkartıldı. Yeni imar planlarında bu tesislerin kapsadığı alanlardan/parsellerden kamuya terkler aldık. Terkler ile gerek dere kenarında kesintisiz yeşil bantlar oluşturuldu, gerekse parsellerdeki yeşil oranı arttırıldı” şeklinde konuştu.

 Mahallelerin yüzde 80’i yenilendi

İlçenin bütün mahallelerinde kentsel yenilemeye gittiklerini de söyleyen Kılıç, şöyle devam etti:

“İmar planlarına sadık kalacak şekilde bina yenilemelerinin önünü açtık. Yol işgallerini kaldırdığımız gibi, kimi yerlerde betonu yeşile tercih ederek yeni park alanları gibi alanlar açtık. Mahallelerimizin yüzde 80’i yenilenmiş durumda. Fabrika alanları da, biraz önce bahsettiğimiz gibi dönüştürüldü. Ve yine biraz önce vurguladığımız gibi, tarihi noktaların rehabilitasyonu, restorasyonu gibi çalışmalarla buraları görünür kıldık. Köhne ve terk edilmiş ve artık kimsenin ne olduğunu bilmediği tarihi kalıntılar, yıkıntı olmaktan kurtarılarak kendi kimliğine uygun şekilde restore edilerek yaşama dahi edildi. Biz tüm bu projelerde, sürecin lokomotifi olduk. İlçemizi geleceğe kıvanç kaynağı olabilecek şekilde bırakmak istiyoruz.”

Değişimin temelinde ulaşım var

Kağıthane’nin şehir imar planlarının netleşmesi ve buna uygun stratejik projelerin hızla devreye girmesi ile İstanbul’un merkezine daha da yaklaşmış bir yerleşim birimi haline geldiğini belirten Fazlı Kılıç, “Artık üç çevre yolunun, metro ve raylı sistemlerin birleşme ve dağılma noktalarında yer alan bir niteliğe kavuşmuştur. Yeni havalimanı, üçüncü çevre yolu, Ümraniye-Hasdal tüp geçiti, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, Yenikapı-Hacıosman Metrosu ve E-5 Metrobüs hattı, Kağıthane’yi merkezileştiren projeler olarak hayata geçmiştir” dedi. İmar planları paralelinde Dolmabahçe-Kağıthane tünelinin Kağıthane’deki yeni dönemin stratejik virajlarından biri olduğuna dikkat çeken Fazlı Kılıç, “Bu ulaşım planları, bölgedeki değişimin taşıyıcısı olmuştur. Vaktiyle sanayi alanı olarak belirlenmiş olan alanlar, imar planlarındaki değişikliklerle ticaret-konut-kültür alanlarına dönüştürüldü. Dev ulaşım projeleri de işte bu alanlardaki değişimi, dönüşümü baş döndürücü bir şekilde hızlandırdı. Bizim öngörümüz Kağıthane’yi geleceğin İstanbul’una hazırlamaktır. İnsanlığın geldiği teknolojik seviyenin gerektirdiği yaşam biçimlerine ve yaşamsal ihtiyaçlara cevap verebilecek bir Kağıthane’yi kurgulamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Üniversitelerin yeni mekanı

indergi-kagithanede gonullu donusum planlari

Kağıthane’nin Resmi nüfusunun şu anda 440 binin biraz üzerinde olduğunu, fakat gece-gündüz hareketliliğini dikkate alındığında bu rakamın gün içinde arttığı bilgisini veren Kağıthabe Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, üniversiteler ile bazı özel orta öğretim kurumlarının son yıllarda ilçede oluşan çekim gücünden dolayı, Kağıthane’yi tercih eder hale geldiğini anlattı. Bu nedenle ilçedeki genç nüfusun da hatırı sayılır oranda arttığını ifade eden Kılıç,  “Bu kesim de ilçemiz için yeni bir kesim ve biz, bu topluluğun da sosyo-kültürel ihtiyaçlarını, ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız. Buna yönelik projeler de hayata geçmekte, ilçenin çehresi üniversite ortamının etkisini de taşımaktadır. Önümüzdeki 10 yıl içinde 500 bin kişilik bir nüfusun ilçemiz için kaldırılabilir olduğunu düşünüyoruz. Kentsel yenilemeyi büyük oranda yerinde dönüşüm tarzında değerlendirdiğimiz için ihtiyaç paralelinde karşılığını da buluyoruz” dedi.

‘Kağıthane geleceği parlak bir yer’

Plan çalışmaları ve gerçekleşen dev kamusal projelerin özel yatırımcıların da Kağıthane’ye gelişini hızlandırdığını kaydeden Başkan Kılıç, şunları söyledi:

“Zaten plan mevzuat süreçleri de netleştirilmiş olmasının getirdiği avantajla hemen dikkatleri çeken ilçemiz, zaten kurguladığımız dönüşümü vakit kaybetmeden yaşamaya başladı. Tarihi demiryolu projemiz, dere prestij projemiz ile dönüşümüne ve atılımına devam eden Kağıthane, kültürel merkezler, sosyal çekim noktaları ve rüzgar koridorunun üzerinde olmasının getirdiği iklimsel avantajların oluşturduğu zeminlerde her kesimden insana umulmadık fırsatlar sağlıyor.

Yatırımcılar için Kağıthane, geleceği parlak bir yer. Zorlukları yok. Çünkü biz hiçbir şeyi istismar etmiyoruz. Özenle ve herkese eşit mesafeyle çalışıyoruz. Gösterdiğimiz bu ihtimam ve kesinlikle tüm süreçlerimizde açık ve samimi olmamızdan dolayı yatırımcılar burada rahat çalışmaktadır. Bizim için asıl olan, geçmişin tecrübelerinden ders çıkararak, gerçekten mutluluk veren bir belde oluşturmaktır. Biliyorsunuz tarihi Sadabad, bizim bölgemizdedir. Ve kelime anlamı ‘mutluluk veren mamur belde”’demektir. Bunu yeniden sağlamaya çalışıyoruz.

‘Telefonumuz herkese açık’

Kağıthane’de inşaat yapmak isteyen yatırımcıların yaşayacağı en büyük kolaylığın ‘imar süreçlerinin net olması’ olduğunu ifade eden Fazlı Kılıç, “Sunduğumuz kolaylıklardan biri de hiçbir şeyi istismar etmememiz, herkese aynı samimiyetle yaklaşmamızdır” dedi. Bu yaklaşımın vatandaşlara ve yatırıcıya güven verdiğini anlatan Kılıç şöyle devam etti:

“Herkes bize her an ulaşabilmektedir. Telefonumuz herkese açıktır. O an cevap veremiyorsak, mutlaka bir iki saat içinde cevap veriyoruz. Her sabah, randevusuz görüşmelerimiz 2004’ten beri kesintisiz sürmektedir. Esnaf ziyaretlerimiz, halk meclislerimiz, eski belediye meclis üyeleri, ilçemizde oturan sanat-kültür erbabı, eski ve yeni muhtarlarımız, tüm sivil toplum kuruluşları periyodik toplantılarımız, Kağıthaneli komşularımızla sıcak ilişkilerimizin bir gereğidir. Bu durum, yatırımcılar için de aynen geçerlidir. Ve bunu herkes bilmektedir. Dolayısıyla mevzuat süreçleri net bir zeminde, güven veren bir ilişki de kuruyorsanız o noktada bir zorluk yok, hatta büyük kolaylıklar var demektir. Çünkü herhangi bir aksamada karşısında, sıkıntısını aktarabileceğini muhatabını mutlaka buluyor insanlarımız.”

‘Kağıthane topyekun dönüşüm içinde’

indergi-kagithanede gonullu donusumKağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu, tarihi Kağıthane Demiryolu projesi, Kağıthane Deresi Sosyal Alan Düzenlemesi, Ümraniye-Hasdal Boğaz Tüp Geçişi, Kağıthane’nin önümüzdeki yıllardaki stratejik atılım ve değişim projeleri olduğunu söyledi. Tarihi noktaların restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarının ise her geçen gün yeni yaşam mekanlarını ilçe hayatına dahil ettiğini ifade eden Başkan Kılıç, şunları söyledi:

“İstanbul çapında yeni bir kültür merkezinin önümüzdeki yıllarda hayata geçecek olması bir başka çalışma olarak gündemimizdeki yerini almıştır. Mahallelerimizdeki gençlik ve bilim merkezleri, mahalle konakları, sosyal tesislerimiz, katlı otoparklarımız, müzelerimiz, sağlık ünitelerimiz ve yerinde dönüşüm projeleri ile topyekun bir dönüşüm içerisindeyiz. Kağıthane, geleceği parlak bir ilçe olarak her geçen gün yıldızını parlatmaktadır.”

 

 

Share
1657 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.