Kaçak Yapılar Uydudan Takip Edilecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Kasım 2018

Kaçak Yapılar Uydudan Takip Edilecek

Bakan Kurum İmar Barışı’nın 31 Aralık 2017’ye kadar yapılmış binaları kapsadığını hatırlatarak bu tarihten sonra inşa edilen kaçak yapıların uydudan tespit edilip yıkılacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu ana kadar İmar Barışı’ndan faydalanmak amacıyla 8 milyon 300 bin başvuru gerçekleştiğini belirtti. İmar Barışı için yapılan başvurularla devletin kasasına giren rakam 5 milyar 300 milyon TL olduğunu açıkladı.

KAPSAM DIŞINDA
İmar Barışı’nın 31 Aralık 2017 tarihine kadar inşa edilen kaçak, ruhsatsız veya imar mevzuatma aykırı yapılarla sınırlı olduğunu da hatırlatan Kurum, “Bu tarihten sonra inşaa edilen ruhsatsız veya ruhsat mevzuatına aykırı yapılar ise belirlenerek yıkılacak. Kaçak yapıların tespitinde ise uydu görüntülerinden faydalanıyoruz” ifadesini kullandı.

Yüksek kata izin verilmiyor
BU arada Kurum, Bakanlık tarafından düzenlenen “Kentsel Gelişim Zirvesi”nin açılışında da konuştu. Geçmişte yüksek katlı binaların, imar planlarının azlığı ve sanayileşmeyle kente göçün artması gibi nedenlerle hem “ihtiyaç” hem de “özenti”den kaynaklandığına dikkati çeken Kurum, ” 30-40 katlı binalar ki bunları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık ‘dur’ dememizin zamanı geldi” dedi.

 

Share
731 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.