İzmir’in Çeperlerine İZBAN Cilası | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Kasım 2018

İzmir’in Çeperlerine İZBAN Cilası

Ege’nin incisi İzmir, son yıllarda aldığı yoğun göçle gayrimenkul hareketliliğine sahne oluyor. Kentin merkezi semtlerinin yanı sıra metro, tramway gibi raylı sistemlerle şehrin çeperindeki gayrimenkuller değer kazanırken en yüksek değerlenme İZBAN hattı üzerindeki duraklarda gerçekleşiyor. Peki en fazla nereler değerlendi? 

İzmir, Türkiye’nin üç büyük kentinden biri olarak öne çıkarken sunduğu rahat yaşam ortamı ile son yıllarda yoğun göç alıyor. Artan nüfus ile birlikte trafik problemi de giderek büyüyen kentte ulaşım projelerine de hız verilmiş durumda. Kentin büyüme aksı ile uyumlu şekilde ilerleyen metro ve tramvay hatları, etkilediği bölgelerdeki tercih edilme potansiyelini ve alternatif yatırım kanallarını arttırıyor. Gelişen kentte Dap Yapı’dan Teknik Yapı‘ya kadar markalı konut üreticileri de yeni projeler üretiyor. Kuzey ve güney aksında gelişen İzmir’de yatırım amaçlı alımlarda yeni gelişim bölgeleri öne çıkarken, oturum amaçlı alımlar için daha çok ulaşımı kolay olan merkezi bölgeler tercih ediliyor. Gelişen ulaşım ağları ve artan göç nedeniyle kentte gayrimenkul değerlerinde de artış gözleniyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin yaptığı çalışma ile İzmir’deki ulaşım projelerinin gayrimenkul değerlerine nasıl yansıdığını mercek altına aldık.

En Yüksek Metrekare Fiyatına Sahip Duraklar
Çalışma kapsamında, faaliyetteki bir metro hattı, iki tramvay hattı ve İZBAN hattı olmak üzere toplamda dört hat üzerindeki 62 adet durağın çevresindeki konutların satış birim değerleri ile kira birim değerleri incelendi. Buna göre en yüksek m2 satış fiyatın sahip duraklar; Konak tramvay hattında, 9 bin 500 TL’lik fiyatları ile Sadıkbey ve Göztepe durakları İZBAN hattında 9 bin TL ile Salhane durağı oldu. En düşük m2 birim değerine sahip duraklar ise; İZBAN hattında 900 TL ile Develi, 1600 TL ile Menemen ve Ulukent durakları olurken, bu duraklar kentin çeperinde gelişim aksında yer alan duraklar oluyor.

Merkezde kiralar yüksek 
Çalışmada en yüksek kira değerine sahip durakların; İZBAN hattında aylık 30 TL metrekare fiyatıyla Salhane durağı, Konak tramvay hattında ise aylık 25 TL metrekare fiyatıyla Sadıkbey ve Göztepe durakları olduğu görülüyor. En düşük kira değerine sahip durakların ise İZBAN hattında aylık 2,5 TL metrekare fiyatıyla Develi, Konak tramvay hattında ise aylık 14 TL metrekare fiyatıyla Üçkuyular olduğu tespit edildi.

Kent merkezi olarak nitelendirilen, erişilebilirliği rahat olan ve sahil bölgelerine yakın olan, lüks ve nitelikli konut bölgesi olarak şekillenen bölgelerde gayrimenkul değerlerinin diğer bölgelere göre daha yüksek seviyelerde olduğu, kentin çeperlerine ilerledikçe değerlerin daha ulaşılabilir seviyelere geldiği görülüyor.

Kaynak: İNDERGİ

 

Share
517 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.