İstihdama vergi ve prim desteği | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İstihdama vergi ve prim desteği

TOBB’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’nda yeni bir istihdam kampanyası çıktı. Başbakan Binali Yıldırım, işe alınacakların vergi ve primlerinin devlet tarafından ödeneceğini, işverenin ise sadece net ücret ödeyeceğini açıklarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da her işletmeye gücü oranında en az bir kişiyi işe alma çağrısında bulundu. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) dün düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’nda yeni bir istihdam kampanyası başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mart sonuna kadar işsizliği gümbür gümbür aşağı çekelim” çağrısı yaparken, Başbakan Binali Yıldırım, istihdamı teşvik amacıyla yeni bir çalışmanın başlatıldığını duyurdu. Yıldırım, işe alınacakların vergi ve sosyal güvenlik ödemelerinin tamamının kamu tarafından karşılanacağını, işverenin sadece net ücreti vereceğini kaydetti. Ancak hangi kritere göre bu desteğin sağlanacağına ilişkin detay henüz netleşmedi.
Şuranın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yönelik ekonomik baskı oluşturulmaya çalışıldığını savunarak bunu “ekonomik terör” olarak niteledi.

indergi-erdogan-ekonomi surasi

Darbe girişimine karşı duranlara minnet borcu olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bu borcu ödeme fırsatı” diyerek her işletmeyi gücüne göre en az 1 kişiyi işe alma çağrısı yaptı. Erdoğan, 2010-2011 döneminde de benzer bir çağrı yaptığını ve o dönemde 1.4 milyon yeni istihdam sağlandığını belirterek, “Şimdi bu rekoru kırmamız lazım” diye konuştu.

Konukoğlu ile pazarlık etti 
Erdoğan’ın konuşması sık sık işadamlarının destek sözleriyle kesildi. Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’nun “herkes gücü oranında alsın” sözüne karşılık Erdoğan, “Konukoğlu kaç kişiyi alacak” diyerek karşılık verdi. Konukoğlu’da mevcut personel sayısının yüzde 5’i kadar istihdam artışı sözü verince, Erdoğan, “20 bin kişi kabul etsek, en az 1000 kişi” karşılığım verdi.

“Konukoğlu’nun açtığı bu kapıdan, sanıyorum Sabancı, Koç, Kale grupları boş durmayacaktır.” diye konuşan Erdoğan, “Binlerce, on binlerce insanın çalıştığına göre patronlara iletin. Bu işin öyle bir bereketi vardır ki… Bizim ne yapıp yapıp mart dönemi içinde işsizlikte oranı gümbür gümbür aşağı çekmemiz lazım” dedi.

12 Milyar Liralık Teşvik Paketi

Başbakan Binali Yıldırım da şuradaki konuşmasında, istihdam seferberliğine yönelik yeni bir teşvik paketi hazırladıklarını belirterek, “2017, bazılarının karamsarlık pompaladığı gibi bir yıl olmayacak, büyüyecek bir yıl olacak” dedi.

indergi-basbakan-ekonomi surasi1.5 milyon kişiye yönelik bir paket hazırladıklarını belirten Yıldırım, bunun toplam maliyetinin de 12 milyar TL olduğunu kaydetti. Yeni pakette 1.5 milyon kişiye kadar ilave istihdamda, işçinin sigorta ve vergi yüklerinin tamamının kamu tarafından karşılanacağını ve işverene sadece net ücret ödemenin kalacağını ifade eden Yıldırım, 500 bin kişiye İŞKUR eğitim programları aracılığıyla da destek sağlanacağını, bunlar arasında ücretin kamu tarafından ödendiği işbaşı eğitim programının ağırlıklı olduğunu vurguladı.

Başbakan, KOSGEB’in küçük işletmeler için oluşturduğu 50 bin TL faizsiz kredi programının çok ilgi gördüğünü hatırlatarak, 2016’da 15 bin şirkete verilen bu kredinin kapsamını genişlettiklerini, başvuran 250 bin şirkete de verileceğini açıkladı.

Hisarcıklıoğlu: Şimdi iç piyasayı canlı tutma zamanı 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye ekonomisinin iç piyasa ağırlıklı olduğunu hatırlatarak, iç piyasayı canlandırmaya yönelik adımları desteklediklerini belirterek, “Şimdi iç piyasayı canlı tutma zamanıdır” dedi.
Hisarcıklıoğlu, kredi faizlerinin makul seviyelerde tutulması gerekliliğinin altını çizdi. Hükümete reform çağrısı yapan Hisarcıklıoğlu, “Yapısal reformlara ve küresel rekabette bizi öne çıkaracak yeni adımlara ihtiyacımız var. Zira önce Brexit sonra yeni ABD Başkanı’yla birlikte dünyada ticaret yatırım ve fon akışı yavaşlıyor. Dışarısı kötüleşirken, içerde safları sıklaştırmalıyız. Reform ateşi parlasın ki masa başından ahkâm sağlasın. Bunu sizlerle paylaşmayı milli seferberlik ilanı telakki ediyorum. Seferberliğin aktörleri olarak da sizleri görüyorum. İş dünyası ve devlet olarak el ele verdiğimizde bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi.

indergi-ekonomi surasi

Valilere talimat: Takip edin belediyeler de katılmalı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Şura’ya katılan valilere de seslenerek, “Sizlere talimatımdır. Oda ve borsa başkanları ile birlikte çalışın. İllerde valilerin oda ve borsalarla birlikte hareket etmesi, birebir markaj yapması gerekir. Şehirlerin tamamı etkin şekilde katılacaktır. Belediyelerin de katılması gereğini de ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na 11 bakan katıldı 
TOBB tarafından düzenlenen şuraya Başbakan Binali Yıldırım’ın yanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Ekonomi Bakını Nihat Zeybekçi’nin yanı sıra da, oda ve borsa başkanları, sektör meclis başkanları, OSB başkanları, valiler ve bürokratlar katıldı.

İstihdam kampanyasına iş dünyasından destek mesajları geldi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile dün başlattığı istihdam seferberliği çağrısına iş dünyasından destek geldi.
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, çağrıyı olumlu bulduğunu belirterek, “Çünkü işsizliğin düşmesi yönünde sadece bir kişinin değil, herkesin çaba sarf etmesi lazım. Grup olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediklerine yürekten katıldığını ifade ederek, gereğini hemen yapacaklarını dile getirdi.
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ise Türkiye’de işsizliğe karşı savaş açıp istihdam yaratmanın başta devlet ve iş adamlarının görevi olduğunu belirterek, “İstihdam ne kadar artarsa, işsizlik ne kadar azalırsa
bu durum ülkemizin lehine olacaktır. Bunun için elbette yatırım yapılması gerekiyor. Biz de Polat Holding olarak, enerjiden gayrimenkule yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz” diye konuştu.

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkam Abdullah Kiğılı da sektörde 50 yıldır faaliyet gösteren markalardan biri olduklarına dikkat çekerek, “Ben ülkeme güveniyorum. Yatırım yapmaya devam ediyoruz. Terör krizini hallettikten sonra ekonomideki sıkıntıların da kısa zamanda biteceğine inananlardan biriyim, istihdamı artırmak ve ülkemiz için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan da, “Yeni Türkiye vizyonu çerçevesinde özellikle gençlerimizin önünü açacak istihdam alanlarını oluşturmamız lazım. İşsizliği azaltmak ve ortadan kaldırmak, verimli istihdamı geliştirmek ülkemizin başlıca gündem maddelerinden bir tanesi ve her yıl 700 bin civarında gencimize iş bulmamız gerekiyor. Dolayısıyla gelişen Türkiye’nin 2023 ve sonrası hedeflerine ulaşabilmesi açısından mutlaka istihdam ihtiyacına cevap verebilmemiz yönünde Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu seferberliği can-ı gönülden destekliyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Share
635 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.