İşte Süper Teşvik Paketinin Ayrıntıları | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İşte Süper Teşvik Paketinin Ayrıntıları

23 proje için verilecek 135 milyar liralık süper teşvik paketi kapsamındaki yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti getiriliyor. Bu yatırımlardaki makine ve teçhizatları ile inşaat harcamaları için KDV istisnası sağlanıyor.Teşvik belgesi sahiplerine yatırım tutarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası sunuluyor.10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği, 5 yıl brüt aylık asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi stopajı desteği veriliyor.

Ekonomiye büyük katkı sağlayacak 135 milyar liralık süper teşvik paketi dün açıklandı. Buna göre teşvik kapsamında desteklenecek 135 Milyar TL tutarındaki 23 proje 19 firma ile yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan istihdam yaratılması öngörülüyor. Söz konusu projeler ile yaratılacak dolaylı istihdamın ise 134 bin kişi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada teşvik paketi ile cari açıkta 19 milyar liralık iyileşme olacağına vurgu yaptı. Teşvik paketi ile 134 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanacağını anlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl hazırlıkları tamamlanan 23 projeye ve bunların sahibi 19 firmamıza vereceğimiz teşvik belgelerinin hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin gelişmesine büyümesine hedeflerine doğru ilerlemesine sağladıkları katkı için şükranlarımı sunuyorum. Bu konuyu 23 proje ve 19 firma teşvik belgesi gibi bahsedince sıradanmış gibi görünüyor. 23 projenin 135 milyar lira yatırım bedeli olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlar sayesinde 134 bin dolaylı istihdam ortaya çıkacak. Bu yatırımlar ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlarken, ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalmasını sağlayacak. 47 milyara ulaşan cari açığımızda 19 milyar dolarlık bir iyileşme sağlamış olacağız. 2023 hedefleri konumunda çok önemli bir adım olarak gördüğümüz teşvik sisteminin hayata geçmesinde emeği olan dostlarımın hepsini yürekten tebrik ediyorum.”

YATIRIMLARA GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ GETİRİLİYOR

Teşvik kapsamındaki yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti getiriliyor. Bu yatırımlardaki makine ve teçhizatları ile inşaat harcamaları için KDV istisnası sağlanıyor.

Teşvik belgesi sahiplerine yatırım tutarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası sunuluyor.

10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği, 5 yıl brüt aylık asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi spotajı desteği veriliyor.

ENERJİ VE SERMAYE DESTEĞİ VERİLECEK

Finansman konusunda ise 10 yıl boyunca tüketimin yarısı kadar enerji desteği, yatırım tutarının yüzde 49’una kadar devlet sermayesi tutarı sağlanabiliyor. Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz desteği verilecek.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi’yle yatırımcılara verilecek teşvikler ise şunlar:

Gümrük Vergisi muafiyeti

– KDV istisnası

– Bina inşaat harcamaları için KDV iadesi

– Yatırım tutarının 2  katına kadar Kurumlar Vergisi indirimi veya 10 yıla kadar Kurumlar Vergisi  istisnası

– 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği

– 10 yıl süreyle Gelir Vergisi stopajı desteği

– Nitelikli personel desteği

– Yatırımın  finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kar payı  desteği

– Sermaye katkısı

– 10 yıla kadar enerji desteği

– Yatırım yeri tahsisi ve  belirli şartlarda söz konusu taşınmazın bedelsiz yatırımcıya devredilmesi

– Altyapı desteği

– Kamu alım garantisi.

 

Share
625 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.