İşte Kalekim’in Yeni Rotası | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İşte Kalekim’in Yeni Rotası

Yapı kimyasalları alanında özellikle Türkiye’nin yakın çevresinin Kalekim için çok önemli olduğunu belirten Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Orta Doğu ve Afrika’da farklı açılımlarla büyümek istediklerini söylüyor

Yapı kimyasalları sektörünün önde gelen firmalarından Kalekim, İstanbul, Yozgat, Isparta, Mersin, Erzurum ve Mardin tesislerinde, üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Yapı kimyasalları fabrikalarında yıllık toplam 800 bin ton yapı kimyasalı üretim kapasitesine sahip olan firma, İstanbul’da bulunan Kale Boya ve Sıva işletmesinde yılda 100 bin ton boya ve sıva üretiyor. Kalekim, her türlü yapı kimyasalları, boya-sıva ile ısı ve su yalıtımı ürünlerine imza atıyor. Bugün 70 ülkeye ürünlerini sunan Kalekim, ürün gamını, sektördeki trendleri ve tüketici ihtiyaçlarını gözeterek yeni ürünler ile genişletiyor.

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, İstanbul-İzmir aksında, geleceği en parlak kentlerin başında gelen Balıkesir’e 30 milyon TL yatırımla yeni bir Kalekim fabrikası kurduklarını vurguluyor. İstanbul, Isparta, Mersin, Yozgat, Erzurum ve Mardin olmak üzere beş coğrafi bölgede üretim yapan fabrikalarına Balıkesir ile birlikte Ege Bölgesi’ni de kattıklarını belirten Akbaş, “Böylece bölgedeki konumumuzu güçlendirecek, Marmara Bölgesi’ndeki faaliyetlerimizi de desteklemiş olacağız” diyor.

70 ülkeye ihracat yapıyor

Yapı kimyasalları alanında özellikle Türkiye’nin yakın çevresinin Kalekim için çok önemli olduğunu kayden Akbaş, Orta Doğu ve Afrika’da farklı açılımlarla büyümek istediklerini söylüyor. “Bugün dünyanın pek çok yerinde güçlü bir dağıtım ağına sahibiz ve ürünlerimizi tam 70 ülkede tüketici ve profesyonellerle buluşturuyoruz. İhracatımızın yüzde 6’sını Avrupa Birliği ülkelerine, yüzde 35’ini Orta Doğu’ya, geri kalanını tüm dünyaya yapıyoruz” diyen Akbaş, bu yıl dahil önümüzdeki dönemde bu bölgelerdeki faaliyetlerle birlikte Afrika’da da etkinliklerini artıracaklarını belirtiyor.

‘Çevreci ürünler tercih ediliyor’

Akbaş, yeni renk trendlerinde çevreci anlayış ve doğal renklerin belirleyici rol oynadığını söylüyor. Daha huzurlu ve daha ferah bir ortam yaratan doğal renklerin yanı sıra, boya seçiminde su bazlı ve çevreye zarar vermeyen ürünler tercih edildiğini dile getiren Akbaş, “Doğadan gelen renkler daha sade tonlarda kalırken, modern renkler canlı ve koyu olarak öne çıkıyor. Kale Boya’nın en fazla tercih edilen boya serisi; kullanılan uygulama aleti, yöntemi ve kullanıcının hayal gücü doğrultusunda sonsuz sayıda desen yaratma imkânı sunan dekoratif ürün gamıdır” açıklamasında bulunuyor.

Türkiye’nin gelişen bir ekonomiye sahip olduğunu, bunun da inşaat sektörüne olumlu yansıdığını belirten Akbaş, şöyle devam ediyor:

“Önümüzdeki yıllarda da sektörün büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Enerji verimliliği çalışmaları kapsamında binalarda zorunlu tutulan ısı yalıtımı, sektörü canlandıran başka bir önemli etmen. Boya sektörü de önümüzdeki süreçte bu paralelde büyüyecektir.”

Kaynak: İNDERgi Aralık sayısı

Share
410 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.