İşte İmar Barışının Tarifesi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Mayıs 2018

İşte İmar Barışının Tarifesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı için düğmeye bastı. Vatandaş ilk adım olarak yapı kayıt formu dolduracak. İşlemler, e-devlet üzerinden ya da bakanlığın kurumları aracılığıyla yapılacak. Ödenecek miktar için emlak vergi değeri ve yapının değeri toplanıp yüzde 3’ü alınacak. Bakanlık yapı değerini tespit ederken gecekondular için metrekare bedelini 600 lira olarak kabul edecek. Apartman dairesi, alışveriş merkezi ve otelde fiyat artacak. 

İmar barışında gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Mülkiyet ve imar sorunu olan, imar almadan yapılan yapılar veya daha sonra eklentiler yapılmış yapılar için getirilen imar barışı TBMM Genel Kurulunda görüşülerek yasalaştı. Şimdi bakanlık usul ve esaslar için yönetmelik hazırlıyor. Çalışmaların 24 Haziran seçimleri öncesinde tamamlanması ve müracaatların alınması bekleniyor. Vatandaşın işlemlerdeki ilk adımı ise ‘kayıt formu’olacak.

YAPININ ÖZELLİKLERİ YAZILACAK 
Yapısı imar ve iskana uygun olmayan vatandaşlar ‘Yapı kayıt belgesi başvuru formu’ aracılığıyla başvurularını yapacak. Başvurular e-devlet üzerinden ya da bakanlığın açıklayacağı lisanslı kuruluşlar aracılığı ile olacak. E-devlet üzerinden başvuru bedelsiz olurken, kurumlar cüzi rakamlar talep edebilecek. Formda kimlik bilgilerinin yanı sıra Yapı Kayıt Belgesi alınacak yapıyla ilgili bilgilerin girilmesi için bölümler olacak. Başvuran kişi önce sahibi olduğu yapının konut mu yoksa ticaret alanı olduğunu beyan edecek. Vatandaş, formda belirtilen yapı tipini seçerek arsa büyüklüğünü ve arsanın emlak vergisi rayiç değerini beyan edecek. Bu değer Maliye Bakanlığının Gelir İdaresi Başkanlığından öğrenilebilecek.

BEDEL NASIL BELİRLENECEK 
Yapının bulunduğu arsanın Emlak Vergisi Kanunu na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında bedel alınacak. Kayıt bedeli başvuru sahibi tarafından genel bütçeye kaydedilerek kentsel dönüşüm için kullanılmak üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

KADEMELİ ÖDEME 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, vatandaşın ödeyeceği bedelin yapı tipine göre kademelendirildiğini söyledi. Gürgen barış için yapılacak ödemeyi şöyle anlattı:
Üzerinde çalıştığımız taslağa göre konutlar için, emlak vergi değeri ve bakanlığın belirlediği değer toplanıp onun yüzde 3’ü alınacak.
Bir iki katlı basit bir yapı varsa biz bunun metrekaresini 600 lira kabul ediyoruz. 100 metrekareden bakınca 60 bin lira. Diyelim ki emlak vergi değeri de 10 bin, toplamda 70 bin. Bunun yüzde 3’üne denk gelen 2.100 lira ödenecek.
Vatandaş başvurusunu yapacak, daha sonra parasını biriktirip 31 Aralık’a kadar tek seferde belirlenen tutarı ödeyecek. Başvuru yaptığı an ödemek zorunda değil.
Fiyatlamada 7 kata kadar olan yapıda metrekare bedelini 1000 lira, 8 kat ve üzerindeki yapılarda 1600 lira kabul ediyoruz.
Eğer karşımızda bir alışveriş merkezi ya da otel varsa o zaman metrekaresi 2 bin liradan hesaplanacak. Buna emlak vergi değeri de eklendikten sonra konut için toplam bedelin yüzde 3’ü, ticari birim için yüzde 5’i alınacak.

BAŞVURULAR 30 EKİME KADAR 
Başvurular için son tarih 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken yapı sahipleri kayıt bedellerini 31 Aralık tarihine kadar ödeyebilecek. İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan yapıları kapsıyor. C-15’in altı olarak tanımlanan depreme dayanıksız binalar kapsam dışı kalacak. İmar barışı kapsamında iskânsız yapılar kayıt altına alınarak iskân verilecek. Su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Yapılarla ilgili alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek. Yasayla ilgili 81 itin il müdürlerine Ankara’da bilgilendirme yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakam Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda il müdürlerine imar barışı düzenlemesi detaylı şekilde anlatıldı.

Kaynak: HÜRRİYET

Share
388 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.