İstanbul’un Ünlü Caddelerine Talip | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Haziran 2018

İstanbul’un Ünlü Caddelerine Talip

Türkiye’deki 50 AVM’nin yönetiminde yer alan JLL Türkiye, hedefine İstiklal, Bağdat ve Abdi İpekçi gibi ünlü caddeleri aldı. Şirket caddelerin Avrupa’daki gibi yönetilmesi için dükkan sahipleriyle görüşmelere başlayacak.

Türkiye’deki 50 AVM’nin yönetimini alan JLL, yıl sonuna kadar ise bu sayıyı 60 ila 65’e çıkarmayı planlıyor. Bunlar büyüklük olarak Türkiye’nin önemli AVM’leri arasında yer alıyor. Şirketin bu ara ilgilendiği bir diğer alan ise İstanbul’un ünlü alışveriş caddeleri oldu.

JLL Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Tarkan Ander, aynı şekilde Bağdat Caddesi, Abdi İpekçi ve İstiklal Caddesi gibi caddelerin yeniden yapılanmaya başladığını, şirket olarak kendilerinin buralara talip olduklarını söyleyerek, “Yurtdışında olduğu gibi bir caddeyi baştan başa yönetmek gibi modeller var. Bütün caddenin tanıtımı, kampanyalar ve marka karması gibi etkinliklerin düzenlenmesini içeren bu projeyle ilgili mağaza sahipleriyle görüşmelerimiz olacak” diye konuştu.

JLL olarak ihtisaslaşmış AVM’lere yönelmeye başladıklarını söyleyen Ander, “Örneğin mobilya üzerine Pendik’te Home Dizayn Çenter adlı AVM’miz açıldı. Skyland projesinde ise yine benzer bir çalışma yapıyoruz. Bunun üzerine gidiyoruz. Bu konuda 3-4 projemiz daha var” dedi.

2 milyon metrekarelik yeni AVM’ler geliyor
Türkiye AVM pazarını değerlendiren Tarkan Ander, AVM yatırımlarının Türkiye’de doyum noktasına gelerek yavaşladığını anlattı. 405 AVM’nin olduğu Türkiye’de bu sayının 12.3 milyon metrekarelik kiralanabilir bir büyüklüğe denk gelindiğini aktaran Ander, ayrıca şu anda 2 milyon metrekarelik bir büyüklüğe sahip 47 adet AVM’nin yapımının devam ettiğini açıkladı.

2018’de 21 adet AVM’nin açılışının beklendiğini aktaran Tarkan Ander, ancak bunlardan 14’ünün bu yıla yetişeceğini, diğerlerinin ise seçim, inşaatının bitmesi ve perakendenin hazır olmaması gibi sorunlar nedeniyle açılışının gecikebileceğim söyledi. Ander, açılacak AVM’lerin büyüklüğünü ise 700 bin metrekare olarak ifade ederken, açılacak olanlardan 7 tanesinin ise JLL tarafından işletileceğini kaydetti.

10 dev marka 2 ay içinde Türkiye’ye geliyor
Avrupalıların perakendede Türkiye bakışının geçen yıla göre giderek olumluya kaydığını aktaran Ander,
JLL olarak 8 ile 10 arasındaki yabancı markayı önümüzdeki 2 ay içinde Türkiye’ye getireceklerini söyledi.
Bu markaların Avrupa’da çok iyi bilinen 800’den fazla mağazası olan perakendeciler olduğunu aktaran Ander, daha çok aksesuar ve bayan giyim üzerine çalışan bu markaların Türkiye’de ise 50- ila 200 metrekarelik mağazalar açacağını belirtti.

Outlet AVM ‘ler merkez dışına çıktı
Bir dönem markalara iyi cirolar yaptıran outlet rüzgarına da değinen Tarkan Ander, “Outletler yurtdışında merkez dışında yer alıyor. Merkezde tutulduğu zaman tüketicinin hareket şekli değişip normal AVM’lerden bu tür AVM’lere kayış olabiliyor. 0 zaman perakende sezonluk ürünlerini satmamaya başlıyor. Yurtdışında sadece seri sonu outletlerde yer almıyor. Outlet için farklı tasarım ve üretimler yapılıyor.Türkiye’de de bu da rol oynamaya başladı. Böylece moda dediğimiz ürünler outlet ürün karışmıyor. Bir taraftan da markalar bunun bilincine vararak merkezde olan outletleri kapatarak merkez dışına kaydırdı.”

Perakende de bina altı kiralama öne çıkıyor
Son yıllarda perakendede bina altı kiralamaların çok öne çıkmaya başladığım anlatan Tarkan Ander, “İçinde konut, AVM ve ofis gibi üniteleri barındıran karma projelerin gelişmesiyle, hem ofis, hem rezidans altındaki bu alanlar önemli oldu. Ayrıca yeme içme alanları da perakende içinde giderek önemli hale geliyor. Örneğin yeni açılan Vadi İstanbul’da sadece dışarıda 20’ye yakın restoran var. Aynı şekilde Kartal’da açılan İstmarina projesinin yüzde 30’uyeme içme alanlarından oluşuyor. Eskiden bu oran yüzde 10’lardaydı. Şu anda yüzde 20’leri deviriyoruz. Dünyada yapılan araştırmalarda artık tüketicilerin yüzde 50’sinden fazlasının yeme içme alışkanlıklarına bağh olarak yeme içme alanlarım ziyaret ettiğini gösteriyor. Türkiye’de yeme içme alanları kuvvetli AVM’lerin bir adım ileri çıktığım görüyoruz” dedi. Eskiden insanların mağazaları saatlerce dolaştığım ve içinde kayboldukları AVM’leri tercih ettiklerini ifade eden Ander, son 7-8 yılda ise rahat alışveriş yaparak işlerini biran önce çözen AVM’lere kaydığım söyledi. Ander, bina altı mağazaların daha çok hızlı ihtiyaçları karşılamaya dönük olduğunu, daha fazla vakit geçirilmek istendiğinde yine büyük AVM’lerin tercih edildiğini belirtti.

Kaynak: DÜNYA

Share
329 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.