İstanbul’un istihdam hedefi 1 milyon | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Şubat 2018

İstanbul’un istihdam hedefi 1 milyon

İTO Başkanı Oran, “İTO, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘artı 1 istihdam’ seferberliğiyle geçen yıl yarım milyon ek istihdam sağladı. (Artı 2 istihdam ile) Şimdi 1 milyonu neden aşmayalım?” dedi.

İstanbııl Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl yaptığı “artı 1 istihdam” çağrısı üzerine, 420 bin İstanbullu firmayı temsil eden İTO’nun üyeleriyle yarım milyon ek istihdam sağladığını belirterek, “artı 2 istihdam” çağrısına karşılık ise bu yıl hedeflerinin 1 milyon yeni istihdam olduğunu söyledi. İTO Başkanı Oran, “İş dünyası söyleşileri” kapsamında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinin geldiği noktayı bütün dünyanın takdirle izlediğini ifade eden Oran, “Türkiye’yi artık tutabilene aşk olsun.” dedi.
Gelişmiş ülkeler ligine çıkan Türkiye’nin 2017’nin 9 aylık döneminde dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi haline geldiğini ancak geçmişte elde edilen büyüme rakamlarının üzerine çıkmaya kararlı olduğunu dile getiren Oran, geçen yıl ihracatta rekorların kırıldığını, Borsa İstanbul’un rekor tazelediğini ve Türkiye’de dünya çapuldaki projelerin devam ettiğini söyledi.
Bu yıl küresel büyümenin daha da canlanacağının tahmin edildiğini aktaran Oran, “Özellikle Avrupa bölgesinde artacak alım gücü, ihracatta yeni rekor kapılarını aralıyor. İşsizlik meselesinde Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği ‘artı 2′ hedefiyle devam ediyor ve bu yönde teşvikler TL ile borçlanmanın cazip olması için faizlar aşağıya çekilmeli’

İTO Başkanı Oran, TL ile borçlanma noktasında faiz oranlarının aşağıya çekilmesinin cazip göründüğünü bildirdi. Türkiye’de faiz oranları cok yüksek olduğunu belirten 0ran, bu faiz oranlarıyla yatırım yapmanın yüksek maliyetli olduğunu ifade etti. Cmhurbaskanı Erdoğan’ın faiz hassasiyetinin cok yerinde olduğunu aktaran Oran, “Faiz, ikı taraflı bir mesele. Mevduat sahipleri banka banka dolaşıp parasına yüksek faiz arıyor. Banka da bu parayı yüksek faizle aldığı için kredi faizleri de yüksek oluyor. Böylece hem faiz hem de enflasyon körükleniyor. Aslında bu da bir milli mesele. Biz düşük faiz ve dusuk kar payına razı olacağız kı o zaman kredilerde düşük faiz ve düşük kar payı bekleyeceğiz.” yorumunu yaptı.

‘Artı istihdamda 1 milyonu neden aşmayalım’
Türkiye’deki işsizliğin “pozitif işsizlik” olduğuna değinen Oran, “Yani işsizlik, ticaretin küçülmesinden ya da yavaş büyümesinden değil, genç nüfusun hızlı artışından kaynaklanıyor.
Bu, aslında kötü bir şey değil. Aksine bizim için bir kamçı. Çünkü her yıl en az yüzde 5 büyümemiz gerektiğini bize hatırlatıyor. Demek ki biz büyüdükçe işsizlik düşecek.” ifadelerini kullandı.

‘2018 tam bir yatırım yılı’
Türkiye ekonomisinin 2018 büyümesinin hareketli olacağını belirten Oran, “KGF kredileri, istihdam teşviki, küresel büyümedeki hızlanma, ihracattaki artış… Bunların hepsi hesaba katıldığında tam bir yatırım yılı diyebiliriz.” ifadelerini kullandı. Gayrimenkul, sağlık, enerji, bilişim, turizm, finans, imalat, tekstil, gıda ve otomotivin Türkiye’de fırsatlarla dolu cazip sektörler olduğuna işaret eden Oran, Türkiye’nin hem ıc hem de dış talebin yüksek olduğu ender ülkelerden biri olduğunu söyledi.
Oran, İTO üyelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl başlattığı istihdam seferberliğinde “artı 1 istihdam” sözünü tuttuğunu ve İstanbul’un yaklaşık 500 bin kişi ile en fazla istihdam oluşturan il olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “artı 2 istihdam” çağrısına karşılık olarak da geçen yıl gerçekleşen ek istihdam sonrasında büyümede çift hanelere geleceğimizi söylersek cok da abartılı konuşmuş olmayız. İTO’nun istihdam için hedefi 1 milyon diyebiliriz. Çünkü geçen yıl yarım milyon ek istihdama ulaştık. Şimdi 1 milyonu neden aşmayalım? Şu anda hiçbir sektörümüz yok ki noktayı koysun ve dursun. Hele şu son Suriye hadisesinden sonra da herkes bir şeyler üretip ne yapabiliriz, nasıl katkı yapabiliriz, Mehmetçiğe nasıl destek olabiliriz hesabında. Öyle bir atmosfer yakalandı ki bu ekonomi ve ticarette de etkisini mutlaka gösterecek, Allah’ın izniyle bu ülkenin hızını kimse kesemeyecek.” yorumunu yaptı.

 

Share
343 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.