İstanbul’un Dev Parkı Eylülde İhale Edilecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

İstanbul’un Dev Parkı Eylülde İhale Edilecek

Kayabaşı’nda inşa edilecek 1.5 milyon metrekarelik parkın ihalesi 7 Eylül’de gerçekleşecek.TOKİ Başkanı, “İstanbul’daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde parkın büyüklüğü daha iyi anlaşılır” dedi.

indergi-istanbulun dev parki eylulde ihale edilecekTOKİ, Kayabaşı’nda inşa edilecek 1.5 milyon metrekarelik park için 7 Eylül’de ihale düzenleyecek. Park şehirdeki en büyük korunun 4 katı büyüklüğünde olacak. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKÎ) tarafından İstanbul Kayabaşı’nda 1,5 milyon metrekare alanda yapılacak Kayapark’ın birinci etap ihalesi 7 Eylül 2017’de düzenlenecek. TOKÎ Başkanı Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Kayapark Projesi’nin alt yapı hazırlıklarını tasarladıklarını belirterek, Kayaşehir Vadisi’nde kurulacak yeşil alanın 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacağını bildirdi.

Fenertepe’ye Uzanacak

Kayaşehir merkezinden Fenertepe’ye doğru uzanacak sahada, koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesislerin bulunacağını ifade eden Turhan, “Kayaşehir’e yapacağımız parkın büyüklüğü, İstanbul’daki en büyük korunun dört katı büyüklüğünde olacak. İstanbul’daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir’deki bölge parkının ne kadar büyük olduğu anlaşılır” dedi.

PROJENİN Kayaşehir’e değer katacağını ve o bölgede yaşayanların yeşille daha çok buluşacağını aktaran Turan, şu bilgileri verdi: “Vatandaşlarımız yeşille iç içe sosyal yaşamlarını sürdürecekler. Birinci etapta, 73 farklı tipte bitki olacak. Toplam 224 bin 601 metrekarelik çim alanı yer alacak.”

Devasa parkın 4 etap halinde inşa edileceğini vurgulayan Turan, açıklamasında şunları kaydetti: “İstanbul ve Kayaşehir’i yeşille buluşturacak parkımızı dört etap halinde bitireceğiz. 7 Eylül’de ihalesini yapacağımız 338 bin 803 metrekareden oluşan birinci etabın içerisinde vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sosyal alanlar olacak. Proje içerisinde konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği dört adet etkinlik platformu ve iki adet biyolojik gölet olacak.”

Share
409 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.