İstanbul’un Arsa Değeri 10 Trilyona Çıkıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

13 Şubat 2018

İstanbul’un Arsa Değeri 10 Trilyona Çıkıyor

Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin raporuna göre, İstanbul’un arsa değeri 9 trilyon 459 milyar liraya yükseldi. 1 yıllık değer artışı ise TL bazında yüzde 35’i buldu.

TÜRKİYE Veri İşleme Merkezi İstanbul’un güncel arsa bedelinin 9 trilyon 458 milyar 716 milyon 569 bin 576 TL olduğunu tespit etti. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin genel müdürü Kurtuluş Altun, “Bu değeri korumak için Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın kurulması elzem bir konu olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

DOLAR BAZINDA %20 ARTTI
İstanbul’da 1 yıllık süreçte arsa değerlerinin dolar bazında yüzde 20, TL bazında yüzde 35
düzeyinde bir artış yaşadığını belirten Altun, “Aralık 2016’da yayımladığımız İstanbul’un toplam arsa değeri raporunda yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışında kalan bütün arsa ve arazilerin değerini 7 trilyon TL olarak tespit ettik. Aradan geçen 1 yılın ardından yapüan araştırmada bu değerin 9 trilyon 458 milyar 716 milyon 569 bin 576 TL’ye çıktığı görülüyor” dedi. İstanbul’un arsa metrekare fiyatlarına bakıldığında Kadıköy, Zeytinburnu, Bakırköy, Beşiktaş, Fatih gibi ilçeler ön plana çıkıyor. Şile, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Arnavutköy gibi ilçelerde ise ortalama metrekare fiyatlarının bin TL’nin altmda olması dikkat çekiyor.

GÜVENLİ LİMAN OLDU
ALTUN, “2017’de dolar yerine arsa yatırımı yapan vatandaşların karlı çıktığı 1 yılı geride bıraktık. Gayrimenkul yine güvenli liman olarak dikkat çekti. Ayrıca İstanbul’da konuttan ziyade arsa yatırımı, vatandaşı her zaman memnun ediyor” şeklinde konuştu.

AKŞAM

Share
695 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.